Róisín Murphy: ma polnud kindel, kas mu soolokarjäärist üldse midagi välja tuleb ({{commentsTotal}})

Róisín Murphy
Róisín Murphy Autor/allikas: Facebook

28. juulil astub Kultuurikatla pargis toimuval Sweet Spot festivalil üles Iiri muusik Róisín Murphy, kes rääkis telefoniintervjuus nii oma karjääri algusest Moloko ridades kui ka viimase aja loomingust.

1995. aastal andis Moloko välja debüütalbumi "Do You Like My Tight Sweater?", mis on minu arvates üks parimaid trip-hop albumeid žanri algusaegadest. Kuidas sulle tundub, kas trip-hop on enam üldse oluline?

Minu arust ei ole see kunagi eriti tugev žanr olnud.

Ma mäletan, kui see fraas sündis, sest meie album ilmus mõni nädal enne seda, kui mingi ajakirjanik sellele žanrile nime pani. See polnud žanri jaoks kuigi hea kontseptioon, meie muusika oli minu arvates pigem balearic. Kui ma ausalt ütlen, siis ma ei tea midagi balearic-muusika ajaloost ja toona ei teadnud tegelikult keegi, aga mulle tundub, et just see iseloomustab meid enim. See on nii lai žanr, mis võib tähendada ükskõik mida, kuid selle keskmes on ikkagi eksperimentaalsus.

Kas sa tunned, et Moloko oli toona alahinnatud?

Ma ei ütleks, et alahinnatud, sest meil oli põnev karjäär ja läks üsna hästi. Me ei pidanud alluma süsteemile, vaid tegime kõike omamoodi, see oli lõbus ja nauditav.

Kui raske oli sinu jaoks minna Molokost üle soolokarjäärile?

See oli suur samm hakata Matthew Herbertiga minu sooloplaati tegema, sõbrad pidid mind selleks palju utsitama. Herbert oli mind pikka aega stuudiosse kutsunud, aga ma ütlesin pidevalt ära, sest ma kartsin, kuna olin varem muusikat teinud ainult oma poiss-sõbra ja elukaaslase Mark Brydoniga.

Ma ei olnud kindel, kas sellest soolokarjäärist üldse midagi välja tuleb, aga ma valisin õige mehe, kes mind selles aitas. Ta on väga avatud meelega ja ma vajasin just kedagi sellist, kes naudiks minu tehtud muusikat.

Sa oled alati seisnud popmuusika tumedamal poolel ja sinu sooloplaadid pole järginud tüüpilist popmudelit.

Ma polegi proovinud järgida popmudeleid, sest mul pole seda oskust. Ma olen järginud lihtsalt instinkte – kõik algas muusikaarmastusest ning sealt on asjad edasi arenenud. Ma ei ole muusikat tehes kunagi eriti palju mõelnud.

Kas see on alahindamine, kui sind popartistiks kutsutakse?

See sõltub sellest, mida pidada popmuusikaks, aga ma arvan, et ei ole. Tehakse ikkagi ka head popmuusikat (naerab).

Mis muusikat sa praegu teed? Sinu viimane singel "All My Dreams/Innocence" oli mõnus suvine house, kas sa liigudki rohkem tantsumuusika poole?

See projekt keskendub tõesti tantsumuusikale, ma teen koostööd house-muusika legendi Maurice Fultoniga. Me anname välja neli 12-tollist singlit, kokku kaheksa lugu, see on põhimõtteliselt album, aga ma annan selle välja rohkem klubile orienteerud formaadis.

Sa annad välja neli singlit, aga kas albumiformaat on sinu arvates üldse enam oluline?

Jah, kindlasti, pärast neid singleid annan ma uuesti albumi välja. See praegune muusika lihtsalt sobib just sellisele formaadile.

Hiljuti lõid sa kaasa DJ Koze uuel plaadil "Knock Knock". Räägi veidi sellest koostööst.

Vot see on suurepärane ja ilus album, mida saab kuulata algusest lõpuni ning see saabki olla ainult album. Plaat, mis on kui omamoodi rännak. Me tegime mitmeid asju koos, aga kaks lugu jõudsid plaadile.

Kas sul on mingeid muusikalisi piire, mida sa ei ole kunagi valmis ületama?

Ma ei ole seda küsimust endalt kunagi küsinud, aga kindlasti on suur osa muusikat minu jaoks täielikult välistatud.

Ma ei küsi seda endalt, kuna muusika jõuab minuni üsna loomulikult. Tihti ma siiski üllatan ja ületan ennast, näiteks see oli minu jaoks suur katsumus, kui ma laulsin itaalia keeles [2014. aastal ilmus Murphy'lt lühialbum "Mi Senti", mis koosnes itaalia popiklassika kaveritest – toim]. Ühtlasi on raske laulda teiste inimeste lugusid, kuna oma lugude puhul arendad välja kindla maneeri, kuid teiste lugude puhul pead end tõsiselt proovile panema. Aga sa õpid sellest. Vahel on väga kasulik teiste lugusid laulda.

Mida Eesti publik sinu kontserdist oodata võib? Kas on oodata rohkem tantsumuusikat, Moloko materjali või sinu soololoomingut?

Ma ei taha midagi lubada, sest mulle meeldib publikut üllatada. Soovitan tulla kontserdile avatud meelega (naerab).

Millal me sinu uut sooloalbumit kuulda saame?

Oh, ma alles alustasin sellega, seega ma ei saa veel väga midagi rääkida. Sellega läheb veel aega.

Toimetaja: Merit MaaritsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: