"Kunstnikud kogudes" kuues näitus viib külla setodele ({{commentsTotal}})

Järgmisena astub KuKo projekti raames üles Eva Mustonen, kelle näituse
Järgmisena astub KuKo projekti raames üles Eva Mustonen, kelle näituse "/seto" avatakse 3. augustil kell 16 Seto talumuusemis Värskas. Autor/allikas: Kunstnikud kogudes

Reedel avatakse Põlvamaal Seto talumuuseumis EV100 kunstiprogrammi suurprojekti "Kunstnikud kogudes" kuues näitus "/seto". Kunstnik Eva Mustonen astub väljapanekuga dialoogi nii seto pärandi kui ka tänapäevase eluoluga.

"Järjekorras kuues "Kunstnikud kogudes" näitus viib avastama Seto talumuuseumit ja kogukonna kunstielu uurivat näitust "/seto"," sõnas EV100 kunstiprogrammi koordinaator Kadi Kesküla. "Eva Mustonen kutsub arutlema selle üle, millisena näib seto kultuur kogukonnast väljastpoolt vaadatuna. Kunstniku residentuuri käigus hajusalt kaardistatud mõtted on saanud kohati humoorika või hoopis kaunilt poeetilise vormi nii leidobjektide kui ka spetsiaalselt valminud taieste kujul, mis on eksponeeritud Tsäimaja hoovile loodud varjualuses," lisas Kesküla.

Näitus "/seto" avatakse 3. augustil kell 16 Seto talumuuseumis. Avamisel toimub ka vestlus kunstnikuga ja juttude ettelugemine. Näitus jääb avatuks 15. septembrini.

Eva Mustoneni näitus "/seto" Seto talumuuseumis

Suve alguses Värskas veedetud residentuuri jooksul pidas Eva ka välitööde päevikut, milles leiduv järgnev katkend annab humoorikalt edasi näituse lähtepunkti:

"Reklaam tuli raadiost täistunni jooksul mitu korda, ometi jäi E-l pidevalt vahele, mida reklaamiti. Netiaadressil oleks kindlasti teada saanud, mis see oli, kuid seda, mis "/seto" ette käis, E samuti ei kuulnud. Ainult "/seto" peale ärkas kõrv nagu üles, iga jumala kord! See kõik tundus pahatahtlikult õrritav, sest E tundis, et tal oleks seda infot väga vaja. Ta oli juba nädalapäevi Värskas, kuid ei saanud eriti midagi aru. Nagu sai ka, aga liiga pealiskaudselt ning sedagi oli kunsti tegemiseks vähevõitu. E juba kartis, et asi läheb nii, nagu tavaliselt ikka: ta hakkab isepäiselt lünki täitma ning kirjutab "/seto" ette mis iganes pähe tuleb. Võis ju loota, et see ei kuku väga halvasti välja – ta ei olnud ju ometi pahatahtlik – ning midagi läheb täppi ka. Vähemalt politsei, metskitsede ja aiakinnaste suhtes..? Ka pime kana leiab ju tera."

Projektist "Kunstnikud kogudes"

Spetsiaalselt juubeliaastaks ellu kutsutud EV100 kunstiprogrammi suurprojekt viib kümme kunstnikku kokku kümne (väike)muuseumiga üle Eesti, et tõmmata tähelepanu kultuuripärandile ning pakkuda selle mõtestamiseks ja tänapäevaga sidumiseks uusi viise. Projekti käigus viibisid kunstnikud kuni kaks nädalat valitud muuseumi juures residentuuris, tutvudes põhjalikumalt selle ajaloo, kogude ja igapäevase toimimisega. Residentuuride tulemuseks on kümme väga erinevat näitust, sekkumist püsiekspositsiooni või kogude uudset tõlgendamist. Kunstnike töötamine kogude või arhiividega on Lääne kaasaegses kunstis küllaltki levinud praktika, kuid Eestis on katse sellise põhjalikkusega uusi ühendusi luua ja kogukondi sidustada esmakordne.

Toimetaja: Rutt ErnitsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: