Galerii: Eesti Festivaliorkester astus esimese Eesti orkestrina üles klassikalise muusika festivalil BBC Proms ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Paavo Järvi dirigeerimisel astus Eesti Festivaliorkester (EFO) esmaspäeva õhtul esimese Eesti orkestrina üles maailma tuntuimal klassikalise muusika festivalil BBC Proms. Enam kui 5000 kuulajat mahutav Londoni Royal Albert Hall oli välja müüdud ning klassikalise muusika tipp-laval esitati suurele publikule Pärdi kolmas sümfoonia, Sibeliuse viies sümfoonia ning Griegi klaverikontsert maailmanimega pianisti Khatia Buniatishvili soleerimisel. eerimisel.  

Järvi rääkis, et BBC Promsil esinevad klassikalise muusika superstaarid. "Suured tippmuusikud, kes praegu on, on need inimesed, kes siin alati esinevad ja tahavad siin alati esineda, kuigi see alati ei õnnestu," ütles Järvi "Aktuaalsele kaamerale".

Eesti festivaliorkestri direktor Andres Siitan kinnitas, et oli kutse üle äärmiselt õnnelik. "Olla siin, olla selles saalis ja sellel festivalil esimene Eesti orkester, mis festivalil osaleb. Meie poolt on tänane kontsert pühendatud Eesti Vabariigi sajandale sünniaastapäevale," ütles Siitan.

Eesti Festivaliorkestri kava BBC Promsil sai inspiratsiooni Eesti juubeliaastast. "Eesti 100 puhul tahtsin kindlasti esitada just Eesti helilooja, Arvo Pärdi 3. sümfooniat, mis on Eesti sümfoonilise muusika kõige tähtsam teos," lausus Eesti Festivaliorkestri juht ja dirigent Paavo Järvi. "Lisaks sobisid hästi BBC Promsi põhjamaisse kavasse põhjamaa legendaarsed heliloojad Sibelius ja Grieg. Sibeliuse sümfoonia nr 5 on minu isiklik lemmik ja ma teadsin, et orkester mängib seda fantastiliselt. Griegi klaverikontsert on minu üks lemmikumaid üldse kogu klaverirepertuaaris ja meil oli võimalus seda mängida koos solist Khatia Buniatishviliga, kes on minu kõige lähedasemaid muusikuid ja sõpru, fantastiline pianist Gruusiast." Paavo Järvi sõnul oli valitud teoste kombinatsioon BBC Promsil esitamiseks ideaalne.

Eesti Festivaliorkestri kontserdi otseülekannet oli üle maailma võimalik kuulata BBC Radio 3-s. Klassikaraadio vahendas eile Eesti Festivaliorkestri kontserti eesti kuulajatele otse. Seda saab järelkuulata. BBC poolt üles võetud telesalvestus on eetris 17. augustil BBC 4 kanalil.

Eilse esinemisega BBC Promsil tegi Eesti Festivaliorkester Eesti muusikaajalugu, olles esimene Eesti orkester, mis on saanud kutse kõige mainekamale klassikalise muusika festivalile. Maestro Paavo Järvi sõnul, kes on varasemalt erinevaid orkestreid juhatanud BBC, on tal suur au olla väärikal festivalil sel korral väljas just Eesti orkestriga ja seda Eesti juubeliaasta raames.

"BBC Proms on justkui kirsiks tordil meie Eesti 100 välisturneel, millega alustasime eelmise aasta Pärnu Muusikafestivalil," lausus Paavo Järvi. "Eelmise aasta augustis astusime üles Põhjamaade suurimates kontsertsaalides ja klassikalise muusika festivalidel. Tänavu jaanuaris alustas orkester oma Euroopa turned Erkki-Sven Tüüri 9. sümfoonia "Mythos" esiettekandega Estonia kontserdisaalis ja Brüsselis kaunite kunstide keskuses Bozaris, jätkates täissaalidele üle Euroopa."

Riigikantselei EV100 rahvusvahelise programmi juhi Jorma Sarve sõnul on Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkestri jõudmine BBC Proms'i publiku ette tähelepanuväärne sündmus, mis on igati vääriliseks jätkuks senistele turneedele. "Omalt poolt loodame väga, et juubeliaastal üles võetud hoog püsib ning viimastel hooaegadel avatud uksed jäävad avatuks ka järgnevatel aastatel," lisas Sarv.

Paavo Järvi Eesti Festivaliorkester jätkab pärast BBC Promsi oma turneed, esinedes juba 15. augustil Euroopa kõige uuemas kontsertmajas Hamburg Elbphilharmonie, mis on orkestri järjekordne debüüt Euroopa ühel hinnatuimal laval.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: