Arvustus. Young Paint ehk Actress taltsutab masinat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Actress
Actress

Uus plaat
Young Paint
"Young Paint" (Werk)
7/10

Keegi ei kujuta enam muusikat ette ilma arvutita. Tänapäeval käib lõpp-produktsioon alati läbi masinate, kus antakse juurde mõni lisanüanss. Vahel sünnibki muusika täielikult kusagil virtuaalsetes programmides, selleski puudub üllatusmoment. Aga mis saab siis, kui tehisintellekt hakkab ise muusikat tegema? Inimfaktor kaob sealt kõrvalt ära ning muusika sünnib iseenesest mingite etteantud reeglite järgi. Seni pigem ulmekirjanduses teemaks olnud idee hakkab 2018. aastal vaikselt reaalsuseks saama.

Juba Kraftwerk tegi masinate muusikat, kuid tol ajal oli situatsioon vastupidine - inimesed üritasid näha masinate pähe ja muuta enda muusikat võimalikult tehislikuks ja robotlikuks, kuid nüüd proovivad tehisintellektid õppida ära inimeste kombed ja komponeerida meie muusikat. Selline eksperiment on juba korra tehtud, nüüd on aga sarnaseid innovaatoreid mitmeid juurde tekkinud, kaasa arvatud Young Paint.

Selle artistinime taha peitub tegelikult tuntud produtsent Actress, täpsemalt tema loodud arvutiprogramm, kust ta on aastaid kogu oma materjali läbi sünteesinud. Seeläbi on arvuti õppinud ära tema muusikalise käekirja ning albumil "Young Paint" kuulebki just tehismõistuse loodud feik-Actressi. Ent see ei ole lihtsalt AI hullumeelne veiderdamine, vaid plaadil on tugevalt tunda Actressi puudutus - ta on justkui taltsutaja, kes haarab korraks kontrolli, kui asi hakkab käest ära minema, aga laseb õige pea jälle metsikuse vabaks.

Erilist tähelepanu väärivad saundid või mõned muusikalised kujundid, mis on isegi hirmutavalt steriilsed ning külmad - taustal kumisevad biidid meenutavad kohati ookeanipõhjast kajavat vaalalaulu või sonari huugamist. Aga jällegi, Actress annab vajalikul hetkel veidi värvi juurde ja hoiab Young Painti pinnal, et fookus ei läheks kaduma.

Huvitav katsetus, kus muusik üritab taltsutada tehisintellekti. Praegu jääb veel inimene peale, aga mõne aasta pärast enam võib-olla mitte...

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: