Loodav Eesti Ajaloomuuseumi sihtasutus liidab kaks riigimuuseumi

{{1547116980000 | amCalendar}}
Foto: Sander Koit / ERR

Valitsus andis neljapäeval, 10. jaanuaril kultuuriminister Indrek Saarele volituse SA Eesti Ajaloomuuseum asutamiseks ning ühtlasi nõusoleku anda loodavale sihtasutusele üle Eesti Ajaloomuuseumi ja Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi kasutuses oleva riigivara. Uue sihtasutuse asutamine toimub veel selle kuu jooksul.

Uue sihtasutuse loomine on osa muuseumide ümberkorraldamisest, mis peab tagama asutuste tegevuse kestlikkuse ja muuseumide mitmekesisuse. Asutatav sihtasutus võtab üle kahe praegu kultuuriministeeriumi hallatava riigiasutuse, Eesti Ajaloomuuseumi ning Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ülesanded, lepingud ja vara. Mõlema muuseumi kogud jäävad riigile ning sihtasutuse loomine ei too kaasa katkestusi muuseumide tegevuses. 

Ajaloomuuseumi direktor Peeter Mauer usub, et Sihtasutusena tegutsedes on võimalik paindlikumalt kasutada mõlema muuseumi teaduspotentsiaali, kogusid ja hooneid ning pakkuda külastajatele rohkem häid näitusi ja kõrvaltegevusi. "Kui me tahame midagi muuta, siis see on palju paindlikum, läbi riigiasutuse süsteemi oli see suhteliselt kohmakas," tõdes Mauer "Aktuaalses kaameras".

"Meie kogemus näitab, et sihtasutusena töötavad muuseumid on tänu laiemale juhtimiskompetentsi kaasamisele suurendanud nii külastajate arvu kui ka omatulu. Kahe muuseumi liitmine, nende tegevuste põimimine ja tõhusam üksuste koostöö aitab kaasa sellele, et külastajale saab pakkuda veelgi paremat muuseumikogemust ja programme," ütles kultuuriminister Indrek Saar.

Eestis käiakse muuseumis aasta-aastalt üha rohkem. 2017. aastal käidi muuseumis üle 3,5 miljoni korra, mis asetab Eesti juba mitmendat aastat muuseumikülastuste arvu poolest tuhande elaniku kohta Euroopa esikolmikusse.  

"Külastajasõbraliku muuseumi juurde kuuluvad lisaks kultuuriväärtuste kogumis- ja säilitustööle hariduslik tegevus, muuseumipood ja lisaprogrammid. See kõik muudab muuseumid sisuliselt kultuuriettevõteteks, mille arendamisel on suur vastutus ka riigil," lisas Saar. 

Kultuuriministeerium on muuseumivõrgustikku korrastanud alates 2012. aastast ning muutnud muuseumide juriidilist vormi lähtudes iga kord muuseumi eripärast ja kohalikest oludest. Riik on selle ajaga asutanud kümme uut muuseumi sihtasutust, kohalike omavalitsuste juhtida on antud viis endist riigimuuseumi ning kaks endist riigimuuseumi ühendati Võru Instituudiga. Riigireformi kava kohaselt tuleb kõik riigimuuseumid muuta sihtasutuseks või anda üle kohalikule omavalitsusele hiljemalt käesoleva aasta lõpuks. Vajaduse korral jäävad riigiasutuse vormis tegutsema vaid Eesti Rahva Muuseum ja Eesti Sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseum.

Riiklik kultuuripoliitika alusdokument "Kultuuripoliitika põhialused aastani 2020" sätestab, et riik lähtub muuseumivõrgu kujundamisel asutuste tegevuse jätkusuutlikkuse ja muuseumide mitmekesisuse tagamisest, kaasates partnerina ka kohalikke omavalitsusi ja erasektorit. Muuseumidevõrgu korrastamise kohta saab lisateavet kultuuriministeeriumi kodulehelt.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: