Galerii. Maalikunstnikud seisid valimiste eel Pärnus neljal jalal keset elu

{{1551359340000 | amCalendar}}

Eesti Maalikunstnike Liidu aastanäitus 2019 "Realiteet ja ideaal" Pärnu Uue Kunsti Muuseumis toob sel kevadel muuseumi täis suureformaadilisi lõuendeid.

Näitus on korraldajate sõnul kaugel poliitilisest osundamisest, aga metafooride tasandil oli päev enne parteilist jõukatsumist, laupäeval avatud näitus, neljal jalal keset elu ja lausa provotseeris vaatajat sotsiaalsele aktiivsusele.

Rait Rosina gaasitoru on poliitiline ja keskkondlik seisukohavõtt, poliitilise metafoorina võib tõlgendada ka Veiko Klemmeri punast tsunamit, hiiglaslikku veripunast vetevalli. Noorte kunstnike paueriga maalitud tööde (teosed autoritelt nagu Alvar Reisner, Saskia Järve, August Künnapu, Jane Tiidelepp, Martin Urb, Liisi Örd jpt.) kõrval on oma meisterlike teostega kohal ka vana kaardivägi – Jüri Arrak, Mari Roosvalt, Uno Roosvalt, Tiiu Pallo, Anne Parmasto, Lilian Mosolainen, Vano Allsalu, Andres Koort jpt.

"Elame kõik, nii kunstnikud, kui mittekunstnikud olukorras, kus ideaalid ja tegelikkus näivad justkui ristmikul olevat? Reaalsus on meie tajude ja kujunenud arusaamade konstruktsioon, mis instinktiivselt pürgib ideaali suunas. Kuidas koordineerida oma mõtteid ja leida ideaali kaasaegses turbulentses maailmas, kus eksisteeriv reaalsus on kõik muud kui julgustav, kus moraali ja eetika kriteeriumid teisenenud? Skulptor Louise Bourgeois on öelnud, et olla kunstnik, tuleb eksisteerida vaikuse maailmas. Kas maalikunstnikel on praegu luksust viibida oma sisemaailmas või on otsustav hetk kuuldavaks teha oma sõnum selle kohta, mis toimub?" küsib näituse töörühma liige Jaan Elken näituse saateks.

Korraldajad julgustasid osalema eriti suureformaadiliste töödega, ja nii näemegi tartlasest vanameistrit Enn Tegovat näiliselt sukeldumas otsekui ideaalmaailma – tõenäoliselt Tartu Ülikooli antiikskulptuuride kogu põhjal maalitud valgete kipskujude panoptikum-hiigelpanoraam tuletab aga Tartu noortele maalijatele meelde, et seesama Alma Mater sulges mõned aastad tagasi julmalt ja veenvate põhjendusteta maalikunsti eriala ülikooli juures, lõhkudes taastekkinud traditsiooni ja hävitades koosluse, mille kvaliteet oli kunstimaailma siseringile hästi teada.

"Iga maalikunstniku töö(teose) taga on isiklikud ideaalid, ja/või nende purunemine, kompromissid või ka võidujoovastus uuele tasemele jõudmise pärast. Põhiolemuselt on aga maalikunstnikud idealistid – jätkates meediumiga, mis sajanditevanusele taagale vaatamata samastub nüüdis-kunstimaailmas igavese märtripositsiooniga. Elagu ideaalid!"

Näituse töörühma kuuluvad Tiiu Rebane, Mari Roosvalt, Marie Virta, Jaan Elken (tekstid, kujundus).

Näitus jääb lahti 21. aprillini.

Toimetaja: Valner Valme, Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: