Sten Šeripov: intensiivse tööperioodi ajal muutub muusika kuulamine liiganalüütiliseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi/ERR

Kolmapäeval jagati Kuldse Plaadi auhinnaid, kus Aasta Autori 2019 tiitli pälvis helilooja Sten Šeripov, kes tunnistas, et juubeliaastal oli tal nii palju tööd, et muudeks asjadeks õieti aega ei jätkunudki. Ka mitte muusika kuulamiseks, mida ta aktiivse perioodi jooksul kipub liiganalüütiliselt tegema.

"Uhkus on tunne, mida püüad võimalikult palju vältida. Niisugust tunnet endale väga sisse ei taha lasta. Kui – möönan, et mõnikord on see tulnud elu jooksul – siis sellest rääkida küll ei tahaks," tunnistas Šeripov tunnustuse saamisest rääkides.

EV100 tele- ja filmiprogramm andis talle nii palju tööd, et muud asjad tuli tal hoopis kõrvale jätta. "Eelmine aasta oli juubeliaasta ja päris hea aasta. Ma ei räägi endast, vaid üldse – kui natuke pateetiliselt väljenduda – Eestile, Eesti kultuurile. Tänaks kõiki neid inimesi, kes tegid võimalikuks, et Eesti kultuur sai niivõrd palju rahalisi vahendeid, et inimesed said teha enneolematult palju asju. Kindlasti kunagi tulevikus saame sellest aru, millised vundamendid said laotud. Paljud inimesed said teha oma debüütfilme ja näeme, mis neist veel tulevikus saab. Kindlasti kasvab sellest veel edasi palju häid asju."

Šeripov märkis, et ressurss, mis juubeliaastal Eesti kultuuri pandi, oli Eesti kontekstis päris suur ja ta loodab, et võimaluste piires jätkatakse sellega ka tulevikus.

Ta oli möödunud aastal tegev Eesti filmide nagu "Eia jõulud Tondikakul", "Võta või jäta", telesari "Pank" jt juures ning tunnistas, et ega tal midagi muud peale stuudios istumise aega teha ei olnudki. "Tahakski tänada koduseid, kes võtsid vahepeal selle koduse poole üle, kui oli väga intensiivne aeg."

Šeripov märkis, et filmimuusika loomisel meeldib talle koostöömoment. "Mulle meeldibki filmitegemise juures, et ma ei tegele seal ainult muusika, vaid ka muude asjadega. Seal on nii palju muid faktoreid, millega tuleb arvestada. Kõik see kokku on huvitav. Enese tagasi hoidmine käib protsessi juurde ja see on pigem just see, mis pakub eriti huvi."

Ta kirjeldas, et mõned režissöörid on sellised, kes annavad väga palju vabadust ja teised, kellel on endal väga kindel nägemus. "See on nii ja naa. Filmimuusika tegemise juures ongi kõige huvitavam see, et kõik need projektid on nii erinevad. Kui kuhugi uude filmi sisse minna, siis hakkab kõik tegelikult jälle algusest peale. Isegi siis, kui oled eelnevalt sama režissööriga koostööd teinud. Me ei tea, mis see on ja mis sealt tuleb. Loomulikult on oma teatavad kindlad reeglid, aga see põld on üsna lai."

"Pangas" oli mitu režissööri, kellel kõigil oli oma nägemus. Šeripovi sõnul oli see just seepärast tema jaoks professionaalselt ka väga õpetlik. "Näha, kuivõrd erinevad on inimesed sama materjaliga ümber käies. See on väga huvitav kogemus. Väga palju sain ise targemaks. Mulle meeldis seda teha. Julgen öelda, et jäin oma tööga seal rahule."

Nn andmebaasi-muusika kasutamine on tema sõnul aga paratamatus. "Terve maailm liigub selles suunas niikuinii. Teisest küljest kutsun kõiki võimaluste piires üles kasutama siiski Eesti muusikat nii palju kui vähegi võimalik. Mõistlik annus patriotismi kulub siin ära."

Šeripov tunnistas, et ise muusikat tehes ei ole aega seda kuulata. "Eriti intensiivse tööperioodi juures muutub kuulamine natuke liiga analüütiliseks. Muusikat ei pea tegelikult kuulama nii nagu seda kuulavad need, kes seda teevad. Muusikas on alati oma heas mõttes esoteeriline külg, kuidas teda peab võtma, ehk kuidagi loomulikult ja ausalt. Kui sa oled selles perioodis aktiivselt sees, siis nii pea, kui midagi kuskilt raadiost või mujalt tuleb, siis sa kipud seda liigselt analüüsima."

Praegu teeb Šeripov ühe Taani režissööriga dokfilmi. "See räägib inimestest, kes töötavad tavanditeenuse raames ehk surnuaiad, morgid ja surnuautode vedajad ja kõik inimesed, kes on selles ettevõtluses sees ja mismoodi nad igapäevaselt kogu selle maailmaga hakkama saava, mis on nende sisemine subkultuur, nende naljad. Tundub väga huvitav asi tulevat, aga ega filmidega kunagi enne ei tea, kui nad on välja tulnud," rääkis ta. Film tuleb välja sügise poole.

Toimetaja: Merit Maarits

Allikas: "Vikerhommik"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: