Aivar Meos: noorema generatsiooni jaoks on plaadipood nagu muuseum

13. aprillil toimub taas 2008. aastal alguse saanud plaadipoepäev, mille puhul avaldavad artistid eriti singleid ja plaatide uusversioone. "Terevisioonis" oli külas plaadipoe World Clinic omanik Aivar Meos, kes rääkis kodumaiste plaadipoodide olukorrast.

Aivar Meos kinnitas "Terevisioonis", et Eesti plaadipoodidel ei lähe otseselt halvasti, kuid nende käekäik peegeldab üldist olukorda maailmas. "Viimasel paaril aastal on tänu ülemaailmsele vinüülimüügi trendile olnud isegi tõus," sõnas ta ja nentis, et plaadimüük on läinud väga inimeselt inimesele keskseks. "Suurte plaadipoodide aeg, kes müüvad kõigile kõike, on võib-olla läbi."

Samuti rõhutas ta, et vinüülplaadilt muusika kuulamiseks peab olema aega. "See on täpselt nagu raamatu lugemine, plaat ei ole mitte ainult see muusika, mis seal peal on, vaid ka kogu kujundus ja kontseptsioon, mis sinna juurde käib," sõnas Meos ja tõdes, et noorema generatsiooni jaoks on plaadipood nagu muuseum. "Ma näen ise oma plaadipoes, et paljude jaoks on see üllatus, et selline asi on veel olemas, nad käivad pilti tegemas ja rääkimas, et minu emal ja isal oli ka kunagi plaadikogu."

"CD ja DVD on sellised formaadid, mis kolme aasta pärast on väga marginaalse osatähtsusega," sõnas plaadipoe omanik ja rõhutas, et CD on võrdne näiteks väga hea kvaliteediga digitaalse failiga. "Vinüüli puhul on oluline just see väljanägemine, aga CD on lihtsalt väike karp ja muusika seal sees, sellel ei ole paraku enam suurt väärtust," mainis ta, tuues välja, et CD-plaatide hinnad on samas äärest ääreni. "Võib saada sentide eest ja lõpetades kõrgete hindadega, täpselt samamoodi on vinüülide puhul."

Plaadikogu võib Meose sõnul pidada ka otsekui pensionisambaks. "See on selline kollektsioon, mille väärtus praegusel hetkel on kõrgelt hinnatud ja kui vaadata Discogsi hindu, siis need ei lange reeglina, vaid ikkagi tõusevad."

"Kõige parem klient on see, kes usaldab plaadipoe müüjat või omanikku," ütles Aivar Meos ja tõdes, et kui usaldatakse plaadipoodi, siis on kõik hästi. "Loomulikult on kõigil oma lemmikud, aga väga oluline on see, et sealt oma lemmikust toimub mingi areng ja avardumine."

Seekordse Record Store Day valikust tõi Meos välja legendaarse Briti komöödiasarja Monty Python 1979. aastal ilmunud filmi "Life of Brian" heliriba. "Hea tuju saavutamiseks oleks see kindlasti üks oste, mis võiks olla plaadimuusika austajal kodus."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Terevisioon"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: