Jaak Urmet. Vastuseks vastulausele

Wimberg
Wimberg Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Remi Sebastian Kits kirjutas artiklis "Lihtsakoelised jutud kurjuse pealetungist" vastuseks kirjanik Jaak Urmeti kultuuriportaalis ilmunud arvamusloole, et osalt on praeguse ühiskondliku lõhe põhjustanud liberaalse maailmavaate esindajad ise ning et EKRE võrdlemine nõukoguliku bolševismi, Põhja-Korea jm režiimidega on alusetu.

"Vastulause teises pooles on mõned momendid, mis vajavad minu poolt lisakommentaari," märgib Jaak Urmet. Siin need kommentaarid on.

EKRE (Remi Sebastian Kitse - toim.) vastulause esimene pool ei vääri tähelepanu, see on tavaline ümar jutt, et püüda hajutada minu poolt esile manatud võimalike ohtude panoraami.

Vastulause teises pooles on mõned momendid, mis vajavad minu poolt lisakommentaari.

Vastulause koostaja esitab andmeid, mis peaksid näitama, kui populaarne on EKRE noorte hulgas. Ta kirjutab: "Kantar Emori valimiste-eelse uuringu põhjal oli noorte seas kõige populaarsem erakond EKRE 27 protsendiga."

Aga see on pool tõde. Täis tõde on, et äratoodud lause puudutab ainult paberhääli, asjakohane koht algallikas kõlab nii: "Teistsugune pilt avaneb, kui vaadata nende küsitletute eelistusi, kes e-valimistel ei osalenud, kuid kavatsevad homme kindlasti valima minna. (---) Noored ja keskealised valivad EKREt (mõlemad 27 protsenti)."

Vastulause koostaja on lihtsalt "unustanud" ühe olulise detaili algse info juures. See on tüüpiline ja klassikaline faktidega manipuleerimisega näide, hookus-pookus-marookus, mis paraku kuulub lahutamatult EKRE retoorika juurde.

ERR-i tellitud Turu-uuringute küsitluse (2019) tulemustest võib leida lause: "Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) oli kõige populaarsem partei 18-24-aastaste vanusegrupis." Kuid sealt võib leida ka lause: "EKRE-t ja Isamaad toetab aga vaid kaks protsenti muust rahvusest valijaist."

Loomulikult ei pidanud ega pea mina Eesti noorte all silmas ainult etniliselt eesti päritolu noori. Eestis elab paljude eri rahvuste esindajaid, kelle hulgas ainuüksi venelasi on üle 330 000 ehk umbes veerand Eesti elanikest (2017). Eesti elanikud räägivad enam kui 200 emakeelt (2019). EKRE toetajad tulevad aga ainult  ü h e  rahvuse ja  ü h e  emakeele kõnelejate hulgast. Teistest rahvustest Eesti noorte hulgas on juba arvuliselt tugev potentsiaal eesti marurahvusluse ilmingute tasakaalustamiseks. Poliitringid ikka ka neile, kes räägivad ülejäänud 199 keeles! Ka neil on oma kodumaa kohta kindlasti midagi öelda, tuleb ärgitada neid seda välja ütlema.

Loomulikult ei märka vastulause koostaja sedagi, et Turu-uuringute küsitluse andmeil on 25-49-aastaste valijate seas esikohal juba Reformierakond ega söanda puudutada selle eelistuse muutumise problemaatikat laiemalt. On arusaadav, et noor inimene vajab enda seostamist mingi suure narratiivi või seljatagusega, ja üks lihtsamaid viise selleks on enda nägemine oma etnilise grupi osana. Ka mina olen olnud üliõpilaspäevil mõnes küsimuses vägagi marurahvuslikult meelestatud. Kuid see kõik kaob ühel normaalsel inimesel peast nagu udu, kui tal tekib pere ja lapsed. Siis saavad nähtavaks tõelised põhiväärtused, nagu elu (bioloogilises mõttes), tervis, eneseteostus. Minugi vaated elule muutusid üsna oluliselt, kui ma sain lapsevanemaks. Siis muutuvad tähtsaks küsimused, kas lapsega on kõik korras ja kas lähedased on elus ja terved. Siis tekib arusaam elu väärtusest ja haprusest ning ühes sellega austus elu vastu. Probleemi, et kas selg on hümni laulmise ajal ikka piisavalt sirge ja kui hele peab nahk olema, et saaks veel eestlaseks nimetada, siis lihtsalt normaalse inimese peas ei tekigi!

Just sellega on seletatav see EKRE "populaarsus" nimetatud vanuserühmas ja loomulikult on see ajutine ja pinnaline, suuresti n-ö tõrvikulummus. Selle all on tegelikult vaba noor inimene, kes vajab oma ellu teistsugust majakat, kui see, mida pakub Suur Juht lambakarja eesotsas. See inimene tuleb vabastada. Esmalt tema enda käest ja tema enda pärast.

Turu-uuringute küsitlusest selgub aga veel midagi, mida EKRE-l "pole põhjust" märgata. Nimelt: "Kõrgharidusega valijaist hääletaks aga EKRE poolt vaid üheksa protsenti. Sotsiaaldemokraatide poolt hääletaks keskmisest enam kõrgharidusega valijad (15 protsenti)." Jah, rohkem haridust! Mida harimatum oled, seda lihtsam tööriist diktatuurile oled.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: