Fotod ja video. Kris Lemsalu avas ukse Veneetsiasse

{{1555331700000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Kris Lemsalu kutsus ajakirjanikke ja kunstihuvilisi oma ateljeesse, et tutvustada 58. Veneetsia biennaali Eesti paviljoni näitust.

Kris Lemsalu isikunäitus "Birth V – Hi and Bye" avatakse 10. mail Eesti uues paviljonis Giudecca saarel. Näitus jääb avatuks 24. novembrini. 

Avamisõhtul tuleb esmaesitlusele spetsiaalselt selleks sündmuseks valminud rituaalne performanss, mille autorid on Kris Lemsalu, Roman Lemberg, Michael Kleine, Michiko Takahashi ja Carola Caggiano. Etendus on inspireeritud antiikaja maagilistest rituaalidest. Sarnaselt Kreeka-Rooma pärimuse sibülladele esitatakse palveid ja laule, et anda elu Lemsalu installatsioonile.

Rituaal jutustab sünnist, surmast ja taassünnist, mille kõigi lähtepunkt on Veneetsia räpastes kanalites. Esitamisele tulevad tekstid on ladina keeles ja  pärinevad erinevatelt autoritelt, teiste seas Apuleiuse romaanist "Metamorfoosid", paganlikest palvetest ja manamistest. Kõlavad trummid ja orelimuusika ning kunstnikud loovad Veneetsia linnast inspireeritud helimaastiku, kus loksuvad lained ja põrisevad mootorpaadid. Näituse muusikalise kujunduse autor on Kyp Malone.

Kris Lemsalu on sündinud 1985. aastal Tallinnas ning elab ja töötab Viinis ja Tallinnas. Ta loob erinevaid meediumeid ja ootamatuid materjale kombineerivaid skulptuure, installatsioone ja performance'eid. Viimasel ajal on Kris Lemsalu osalenud näitustel Londonis Goldsmiths CCAs (2018), Secessionis Viinis (2018), Performa 17 festivalil New Yorgis (2017), DRAFi performansiõhtul Londonis (2017), Bunshitu galeriis Tokyos (2015), Ferdinand Bauman galeriis Prahas (2015). Lemsalu esindavad galeriid Temnikova & Kasela Tallinnas ja Koppe Astner Glasgow's. Kris Lemsalu loomingut on tunnustatud 2018. aasta riikliku kultuuripreemiaga ja presidendi noore kultuuritegelase preemiaga. 

Lemsalu kutsus näitusega töötama rahvusvahelise seltskonna kirjutajaid, kunstnikke ja kuraatoreid, nende seas Andrew Berardini, Sarah Lucas, Irene Campolmi ja Tamara Luuk. Andrew Berardini (1982, elab Los Angeleses) on kuraator ja kunstikriitik, kes kirjutab peamistele rahvusvahelistele kunstiväljaannetele ning on lõpetamas raamatut sellest, kuidas olla ebaprofessionaalne kunstnik. Sarah Lucas (1962, elab Londonis) on tuntud Briti kunstnik, kes esindas Suurbritanniat 2015. aastal Veneetsia biennaalil ning ühtlasi Kris Lemsalu mentor. Irene Campolmi (1987, elab Kopenhaagenis) on Itaalia päritolu kuraator, kelle peamine huvi on performatiivne kunst, mis tegeleb postkoloniaalsete, queer- ja feministlike teooriatega. Tamara Luuk (1952, elab Tallinnas) on Tallinna Kunstihoone kaasaegse kunsti kuraator ja Kris Lemsalu kauaaegne kaasamõtleja, kes 2016. aastal kureeris Lemsalu ja Tiit Pääsukese ühisnäitust "Kaunitar ja koletis".

1895. aastast toimuv Veneetsia kunstibiennaal on vanim ning suurim rahvusvaheline kunstisündmus. Eesti osaleb oma paviljoniga Veneetsias alates 1997. aastast. 58. rahvusvaheline Veneetsia kunstibiennaal toimub 11. maist - 24. novembrini, rahvusvahelise näituse peakuraator on Londoni Haywardi galerii direktor Ralph Rugoff.

Eesti paviljoni Veneetsia biennaalil korraldab aastast 1999 Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus (komissar Maria Arusoo) ning toetab Eesti Kultuuriministeerium.

 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: