ERMis avatakse ESTOt sissejuhatav fotonäitus Kanada ulgueestlastest

Kristina Agur (1987) Toronto Eesti Baptisti Koguduse juures.
Kristina Agur (1987) Toronto Eesti Baptisti Koguduse juures. Autor/allikas: Kerly Ilves

11. juunil avatakse Eesti Rahva Muuseumi sillaalal Kanada väliseestlasi tutvustav fotonäitus "Toronto väliseestlased ja Eesti Rahva Muuseum. Kontakt Eestiga". Näitus kuulub XII ülemaailmsete eesti kultuuripäevade ESTO 2019 programmi.

Väljapaneku autor on vabakutseline fotograaf Kerly Ilves, kes tegi 2014. aastal portreed Kanadas elavate ulgueestlastega. Näitusel ongi eksponeeritud 13 väliseestlase portreed LED-raamidel, mis äratavad iga foto justkui ellu.

"Näituse aluseks oli Eesti Rahva Muuseum – toona peatselt valmiv eestluse tempel kaugel Eestimaal. Inimesed, kelle portreid ja mõtteid näitusel näeb, on üles pildistatud erinevates eestlaste ja eestlusega seotud paikades Torontos. Kõik portreteeritud suhtlesid minuga vabalt eesti keeles, mis näitab nende suurt austust Eesti ning südames eestlaseks olemise vastu," ütles Kerly Ilves.

Portreteeritute seas on Kanada kohalikus eesti kogukonnas olulist rolli mängivad kultuuri-, finants- ja kirikuesindajad, aga ka lihtsad Torontos elavad noored ja vanad, sõja eest põgenenud, Eestis kasvanud või Kanadas sündinud eestlased. Selliselt saab üsna kauni läbilõike Toronto eestlaste kogukonna mitmekülgsusest.

Modernne näitus võimaldab tutvuda rahvuskaaslastega teispool maakera. Näitus jääb avatuks 7. juulini.

Näituse avamispäeval, 11. juunil kell 17–19 kohtub autor Kerly Ilves huvilistega, et väljapanekust lähemalt rääkida. Lisaks peab 29. juunil kell 13 "pagulaps" ja endine väliseestlane Riina Kindlam näitust toetava loengu "Kauged eestlased vajavad emapuud". Loeng Aliise Moora auditooriumis on tasuta.

Näitust rahastas haridus- ja teadusministeeriumi ning kultuuriministeeriumi rahvuskaaslaste programm ja toetasid Rahvusarhiiv, Helle-Mari Märtson ja Ülo Ilves.

Näitus kuulub XII ülemaailmsete eesti kultuuripäevade ESTO 2019 programmi, mis tutvustab väliseestlasi ja nende tegemisi Tallinnas, Tartus ja Helsingis.

Kerly Ilves on kogenud vabakutseline fotograaf, kelle peamised loomingulised uurimisteemad on kaduva jäädvustamine, pikemate protsesside kaudu tekkinud muutuste ülesvõtmine ning taaskasutuse ja väliseestluse teemad. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: