Klassikaraadio liitub ülemaailmse raadionädalaga "Naised muusikas"

{{1583303580000 | amCalendar}}
Ester Mägi
Ester Mägi Autor/allikas: err.ee

Raadiotes üle maailma kõlab 8. märtsil ehk naistepäeval naisheliloojate looming, dirigeerivad maestrad ja muusikat esitavad naisinterpreedid. Rahvusvahelise üleskutsega liitus ka Klassikaraadio ja pakub sel puhul kuulajatele eriprogrammi.

UNESCO ja EBU üleskutsel sündinud projektiga "Naised muusikas" teevad koostööd paljud muusika- ja meediaorganisatsioonid üle maailma. Projektis osaleb ligi 400 raadiojaama, teiste seas ka Klassikaradio. Raadionädalaga tunnustatakse naisi klassikalise muusika tähtsatel positsioonidel, sest kuigi naisheliloojate muusika kõlab festivalidel, kontsertidel ja raadiotes üha sagedamini, on see jätkuvalt veel väike protsent heliloomingust ja esitajatest.

Klassikaraadio tähistab projekti "Naised muusikas" mahuka eriprogrammiga, milles on albumitutvustusi, kontserdisalvestusi, heliloojate portreesid, ooperi ettekanne ja ümberlauajutt. Eetris kõlavad naismuusikutele pühendatud erisaated nii päevases programmis kui ka õhtul ja esitamisele tulevad erinevad žanrid klassikalisest muusikast traditsioonilise joigumise ja jazz'ini.

Erinädala juhatasid esmaspäeval sisse saated Ester Mägi loomingust ja Lõuna-Korea nüüdiskomponisti Unsuk Chini ooperi "Alice imedemaal" ettekanne. Teisipäevane "Kontserdisaalis" saade oli pühendatud prantsuse muusika suurkujude, õdede Lili ja Nadia Boulanger'i muusikale, neljapäeval kõlab samal ajal Klassikaraadio eetris Rumeenia naisheliloojate looming viiulile ja klaverile Diana Jipa ja Stefan Doniga esituses. Rumeenia muusikutele järgneb saade "Ilmakaar", mis tõstab esile saamide traditsioonilist muusikat – eetris kõlab üks võimsamaid saami muusikuid Mari Boine, kes on iidsele joigumise traditsioonile andnud uudse kõla ja hingamise.

Klassikaraadio reedene kontsert tõstab esile naisheliloojate Anna Clyne'i, Sarah Jenkinsi ja Dobrinka Tabakova loomingut ja laupäeval kell 20 kõlab eetris Taani jazz'i kuningannaks tituleeritud löökpillimängija Marilyn Mazur, kes on kokku pannud ainult naismuusikutest koosneva Skandinaavia supergrupi. Pühapäevane eriprogramm teeb kummarduse ajaloolistele suurkujudele, kui kell 13.05 saab "Vanamuusikatunni" raames lähemalt tuttavaks 17. sajandi helilooja Barbara Strozziga ja kell 19.15 kuuleb valikut Francesca Caccini loomingust. Pühapäeva lõpetab "Folgialbum" Leedu trioga Mirope ja arhiivisaade Joni Mitchellist.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: