Galerii. Kunstnikud maalisid kunstnikke

{{1590044400000 | amCalendar}}

Eesti Kunstnike Liidu "Kevadnäitus 2020" tähistab tänavu pidulikult 20. sünnipäeva. Väljapanek avatakse kahes osas: 21. mail Kunstihoone galeriis Kai Kaljo kureeritud "Kunstnikud maalivad kunstnikke" ning üldväljapanek Kunstihoones ja Linnagaleriis 11. juunil.

Näituse "Kunstnikud maalivad kunstnikke" kuraator Kai Kaljo ütles "Aktuaalsele kaamerale", et on juba pikki aastaid tundnud, et ei taha siia maailma materiaalseid objekte juurde tekitada, sest neid on niigi palju. Nii tegi ta kolleegidele ettepaneku üksteist portreteerida.

"Inimesed on seda lahendanud nii erinevalt ja nad ei ole läinud lihtsama vastupanu teed," rääkis Kaljo. "Üks asi, mis ma panin südamele, et ärge liiga palju autoportreesid tehke, sest muidu tuleb autoportreede näitus. See on OK, aga see polnud mõte. Mõte oli inimesi suhtlema panna ja leida uusi vaatenurki."

See on huvitav intriig, lisas ta. "See töö paneb mõtlema selle üle, kes otsustab seda, kes on kunstnik, kes on hea, kes on kuulus kunstnik."

Alina Orav ja Maria Generalova otsustasid maalida teineteist. Üks valis realistliku, teine nihestatud võtme.

"Minu jaoks sümboliseerib see ideed, et kujutis või asja olemus ei pruugi olla alati nii otsene ja vahetult vastuvõetav, vaid võib olla mitmeti interpreteeritav. See väljendaks seda, et elu ei ole mustvalge, et seda võib erinevalt tõlgendada ja kogeda," selgitas Orav.

"Meie maalid suhestuvad nii värvigamma kui ka kompositsiooni poolest väga sümmeetriliselt. Nii tuleb välja, et neid võiks vaadata paaris," rääkis Generalova.

Maalikunstnik Laurentsius otsustas portreteerida fotokunstnik Lauritsat.

"Üks põhjus, miks ma Peetrit maalisin, on puhtalt laiskusest, sest vanem kiilakas meesterahvas on oluliselt lihtsam maalida kui keda iganes, karvu on vähem. Karvadega on jama, ma ei saa karvadega hakkama. Vanemal mehel on näos oluliselt rohkem, kust kinni haarata, noore inimese siledat nägu on raskem maalida," selgitas Laurentsius.

"Kunstnikud maalivad kunstnikke" kunstihoone galeriis on osa kunstnike liidu kevadnäitusest ning jääb avatuks kuni 5. juulini.

Kunstnike Liidu juubelinäitusele saabus seni enim osalussoove: 313, millest žürii ja kuraator valisid 142 kunstniku teosed. Kevadnäitusi juba mitu aastat tervikuks vormistanud Kaarel Eelma on seegi kord kujundaja. Näituse töödest ilmub kataloog ja välja antakse publikupreemia.

Eesti Kunstnike Liidu 20. aastanäitusel osalevad kunstnikud: Aapo Pukk, Aarne Mesikäpp, Aime Kuulbusch, Aivar Juhanson, Alar Tuul, Alexei Gordin, Alina Orav, Alvar Reisner, Anatoli Strahhov, Andres Koort, Angela Soop, Anne Parmasto, Anne Daniela Rodgers, Anu Muiste, Art Allmägi, Ashot Jegikjan, August Künnapu, Danel Kahar, Edgar Tedresaar, Edward von Lõngus, Eero Ijavoinen, Einar Vene, Eero Alev, Elo-Mai Mikelsaar, Ene Korstnik, Enn Põldroos, Enn Tegova, Enno Ootsing, Erki Kannus, Erki Kasemets, Evi Gailit, Evi Tihemets-Viires, Grisli Soppe-Kahar, Hannah Harkes, Helgi Maret Olvet, Helle Lõhmus, Herkki-Erich Merila, Hille Palm, Huupi, Illimar Paul, Ilmar Kruusamäe, Irina Teesalu, Ivika Luisk, Jaan Elken, Jaan Toomik, Jaanika Peerna, Jelena Girlin, Joel Jõevee, Johannes Luik, Juss Piho, Jüri Arrak, Jüri Kass, Jüri Ojaver, Kai Kaljo, Karl-Erik Talvet, Karl-Kristjan Nagel, Katrin Pere, Katrin Piile, Katrin Saag, Kelli Valk-Kagovere, Kristiina Kaasik, Kristiina Pärk, Kristiina Viin, Laurentsius, Lembe Ruben, Lembit Sarapuu, Leonhard Lapin, Leslie Laasner, Liisa Kruusmägi, Liivia Leškin, Lilian Mosolainen, Lola Liivat, Maara Vint, Maarit Murka, Maarja Nõmmik, Maigi Magnus, Mailis Toompuu, Mall Nukke, Mall Paris, Mara Ljutjuk, Manfred Dubov, Mari Roosvalt, Margus Meinart, Mari-Liis Bassovskaja, Maria Generalova, Maria Sidljarevitš, Maria-Kristiina Ulas, Marje Üksine, Marko Mäetamm, Martin QBA Kaares, Martin Urb, Mauri Gross, Meiu Münt, Mihkel Maripuu, Mirjam Hinn, Naima Neidre, Nele Tiidelepp, Nelly Drell, Olesja Katšanovskaja-Münd, Olev Kuma, Peeter Laurits, Peeter Must, Per William Petersen, Pille Ernesaks, Pille Jänes, Piret Mildeberg, Piret Rohusaar, Rain Ader, Rait Prääts, Raul Rajangu, Regina-Mareta Soonsein, Rein Mägar, Rein Raamat, Rene Kari, Reti Saks, Robin Nõgisto, Saskia Järve, Siim-Tanel Annus, Siiri Jüris, Silvi Lepparu, Silvi Liiva, Silvia Sosaar, Sirja-Liisa Eelma, Sirje Eelma, Solveig Lill, Sven Saag, Tarrvi Laamann, Tiit Pääsuke, Tiiu Kirsipuu, Tiiu Pallo-Vaik, Tiiu Rebane, Toomas Kuusing, Toomas Reisalu, Toomas Vint, Ülle Marks, Uno Roosvalt, Urmas Pedanik, Urve Dzidzaria, Valeri Vinogradov, Vano Allsalu, Vilen Künnapu, Virge Jõekalda.

Esindatud on kunstigaleriid Vaal, Temnikova ja Kasela, Art & Tonic, Fahle, Kogo ning Haus.

Kevadnäitusel 2020 osalejad valis hääletusel žürii: Elin Kard ja Indrek Köster (Eesti Kunstnike Liit), Tamara Luuk (Tallinna Kunstihoone), Indrek Grigor (Tartu Kunstnike Liit), Andra Orn (veebiplatvorm NOAR), Tiit Pruuli (aastanäituse publikupreemiat välja andvate sponsorite esindaja) ja Kaarel Eelma (näituse kujundaja). 

Toimetaja: Valner Valme, Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: