Konrad Mäe preemia laureaat on René Kari

Foto: Siim Lõvi / ERR

Tänavu pälvis Konrad Mäe nimelise medali ja 3000 euro suuruse rahalise preemia René Kari isikunäituse "Teine vaade" eest Haus galeriis.

"Sellel näitusel tsiteerib ta oma kahte tööd 1996. aastast. Näituse saamise lugu oli selline, et ta oli lõikunud oma 90ndate tööde postkaarte ja järsku näinud, et fragmendid on niivõrd inspireerivad, et ta saab neid uuesti maalida," rääkis Haus galerii eestvedaja Piia Ausman.

"Äärmiselt hea meel oli René Karit taaskord tänases päevas esitleda sellisena, kuidas teda meie kunstiloos teatakse ja tuntakse ja kuidas ta siia jälje on jätnud," lisas ta.

Maali- ja kehakunstnik René Kari sündis 6. novembril 1950 Riias. Kari õppis aastatel 1973–1977 Tallinna Pedagoogilise Instituudi matemaatika ja füüsika kateedris joonistamise, joonestamise ja tööõpetuse õpetaja erialal ning aastatel 1975–1978 Tallinna Kultuuriülikooli Kirjakunsti koolis.

Aastal 1969 töötas Kari tehases Norma laborandina ning aastatel 1977–1978 ETKVL Reklaamikombinaadis dekoraatorina. Alates 1978. aastast töötab vabakutselise kunstnikuna.

Konrad Mäe nimelist medalit ja preemiat annavad Eesti Kunstnike Liit, Eesti Kultuurkapital ja Eesti Maalikunstnike Liit alates 1979. aastast, meenutades sellega Konrad Mäe sünnipäeva 1. novembril ja Mäe olulisust siinse maalikunsti arengus. Preemia antakse maalikunsti teose, teoste seeria, näituse või kunstiprojekti eest. Preemia määramine kunstnikule on ühekordne. Preemiaga kaasneva medali autor on metallikunstnik Enn Johannes.

Preemia kandidaatideks esitati sel aastal kunstiinstitutsioonide poolt lisaks laureaadile Vano Allsalu, Alexei Gordin, Angela Maasalu, Lilian Mosolainen, Katrin Piile, Maria Lapteva Sidljarevitš, Evelin Zolotko, Edgar Tedresaar ja Helle Vahersalu.

Tänavu kuulusid žüriisse Jaan Elken ja Harry Liivrand Eesti Maalikunstnike Liidust, Urmas Lüüs ja Anu Vahtra Eesti Kultuurkapitalist ning Sirja-Liisa Eelma ja Elin Kard Eesti Kunstnike Liidust.

Alates 1979. aastast on preemia pälvinud paljud silmapaistvad Eesti maalikunstnikud: Ludmilla Siim, Olga Terri, Tõnis Saadoja, Lembit Sarapuu, Alice Kask, Kaido Ole, Enn Põldroos, Sirja-Liisa Eelma, Toomas Vint, Merike Estna, Peeter Mudist, Jaan Toomik, Lembit Saarts, Tiit Pääsuke, Valeri Vinogradov, Aili Vint, Olev Subbi, Sirje Runge, Jüri Arrak, Peeter Allik, Lola Liivat, Andres Tolts, Kristi Kongi, Uno Roosvalt, Laurentsius & A.D., Erki Kasemets, August Künnapu ja paljud teised.

Toimetaja: Karmen Rebane

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: