Eesti Muusika Päevadel kõlab kaose ilu

{{1592371920000 | amCalendar}}
Pildil 2019. aasta festivalil toimunud Tallinna Uue Muusika Ansambli kontsert.
Pildil 2019. aasta festivalil toimunud Tallinna Uue Muusika Ansambli kontsert. Autor/allikas: Rene Jakobson

Kevadel eriolukorra tõttu ära jäänud nüüdismuusika festival Eesti Muusika Päevad (EMP) toimub tänavu 12. septembrist 20. septembrini Tartus, Tallinnas ja Laulasmaal. Sügisese festivali peamine kontserdikoht on Arvo Pärdi Keskus.

EMP on 41 aastat olnud suurim Eesti heliloojate loomingule keskenduv festival. Tänavu kevadel 27. märtsist 5. aprillini aset leidma pidanud festivali teema pidi olema "Ilu", aga festivali kunstilised juhid muutsid festivali kontseptsiooni "Kaose iluks". 

"Festivali algne teema "Ilu", mis järgis festivali kunstiliste juhtide läbi mõeldud ja struktureeritud programmi loogikat, sai kevadises koroonakaoses uue tähenduse," rääkis festivali korraldusjuht Mari-Liis Rebane.

"Uus olukord sundis kõiki, mitte ainult festivalikorraldajaid, ootamatult plaane muutma – kõigi ülesanne oli järsku leida kaosest korda ja tavapärane süsteem äkki enam kellelegi ei kehtinud," lisas ta.

Rebane rääkis, et nad nägid üsna ruttu, kuidas esmapilgul segadusttekitavast kaosest sündis uue olukorra valguses palju uut, millest tulevalt festivali kunstilised juhid Helena Tulve ja Timo Steiner leidsid, et festivali sügisene alateema peaks olema "Kaose ilu".

"See võimaldab veel paremini tekitada diskussiooni teemal, kust sünnib meie arusaam ilust ja selle tajumise loogikast ning sellest, kuidas inimene on justkui programmeeritud kaoses loominguliselt toimima," selgitas ta.

Festivali kevadine kava kolis vähendatud mahus septembrisse ja üheksapäevasel nüüdismuusika maratonil ootavad publikut helielamused ja festivali teemakohased loengud erinevates kontserdipaikades. Festival algab 12. septembril Tartust ning peale seda liigub erinevatesse kontsertpaikadesse Tallinnas ja Arvo Pärdi keskusesse Laulasmaal. 

"Öeldakse ju, et ilu on vaataja silmis – nii võiks öelda, et ilu on seotud armastusega, mis toob esile ilu asjades, nähtustes, inimestes. Aga kas on ka ilu juures ka mingi sügavam universaalia – sümmeetria, mingi tajutav kord, proportsioon? Kuidas leida kaosest korda ja ilu? Kõige selle üle tekib võimalus mõtiskleda just tänavuste Eesti Muusika Päevade ajal koos eesti heliloojate, interpreetide ja muusikahuvilistega," kommenteeris festivali teemat üks kunstilistest juhtidest Helena Tulve.

Festival kuulutab ka tänavu 15. septembril Arvo Pärdi Keskuses välja uue heliloomingu preemia LHV Au-tasu 2020 laureaadi.

"Kaose ilu" teemalise festivali avab kkonkursi "Noor helilooja 2020" finaalkontsert ning Eesti Elektroonilise Seltsi ansambli ja Post Horni kontsert Erinevate Tubade Klubis. Tartu publik saab osa ka Taavi Kerikmäe ning Anna-Liisa Elleri kontserdist Tartu Uue Teatri saalis. Pärast seda liigub festival Tartust Tallinnasse ja Laulasmaale.

Kontsertidel kõlavad maailma esiettekanded Eesti heliloojatelt, nagu Toivo Tulev, Jüri Reinvere, Maria Kõrvits, Arash Yazdani, Helena Tulve, Liisa Hirsch, Johanna Kivimägi, Tõnis Leemets, Ekke Västrik, Elo Masing, Mingo Rajandi, Doris Hallmägi, Jaanus Siniväli.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: