Mingo Rajandi: kahjuks saab Eestis uut muusikat liiga vähe ette kanda

Klassikaraadio saates "Suveduur" oli külas aasta jazzhelilooja auhinnaga pärjatud Mingo Rajandi, kellega tuli juttu nii keerulisest koroonaperioodist kui ka viimase aja tegemistest.

Mingo Rajandi selgitas, et tema kõige esimene ansambel oli Ajavares, kus ta tegi oma esimesed arglikud sammud heliloomingu vallas. "Ma olin siis nii algaja ja ei teadnud millestki midagi, seega need lood olid nii imelikud, et neid ei saanudki kuskile paigutada," tõdes ta ja lisas, et jazz-muusikaks muutusid need lood läbi muusikute. "Nende musitseerimisviis oli see, mis lasi neil lugudel paigutuda jazz'i alla."

"Iga projekt ongi väga erinev, praegu on mul kolm aktiivselt tegutsevat ansamblit ja need on täiesti erinevad maailmad minu jaoks," sõnas Rajandi ja tõi välja, et oma kvintetile ei pea ta kõike nii detailselt välja kirjutama. "Selle muudabki põnevaks see, et need muusikud on nii avatud ja andekad ning ma tahan kuulda oma muusikas ka nende panust."

"Näiteks on mul selline free-ansambel The Free Musketeers, mis ongi täielikult vabaimprovisatsioon, aga see on ka ikkagi helilooming, mis sünnib sel hetkel seal ruumis," tõdes ta ja nentis, et trio Maagiga teevad nad rohkem aranžeeringuid. "Kui mult midagi tellitakse mõne koosseisu jaoks, kus ma ise ei mängi, siis ma pean jälle teistmoodi mõtlema."

"Ma ei eelda, et näiteks mõni viiuldaja või tšellist peaks oskama fraseerida nii nagu jazzmuusikud või et nad peaksid oskama nooti lugeda nii nagu mõni teine, neil on teine spetsiifika," ütles ta ja mainis, et samuti on ta väga rahul lavastusega "Kontrabass", kus tal õnnestus kaasa lüüa. "Päris põnev on enda suus kuulda, et ma olen väga rahul, sest alati meid saadab selline kahtlusemeri."

Samuti sõnas Rajandi, et oli väga huvitav jälgida iseenda arengut läbi "Kontrabassi" etenduste. "Need asjad, mida lavastaja Rein Oja mulle alguses ütles, ma ei tundnud ennast õigesti ja olin selline ebalev, ei saanud aru, mida ta tahtis, aga kui neid etendusi oli juba olnud, siis ma hakkasin end väga vabalt tundma," tõdes ta ja kinnitas, et lubasid koos Guido Kanguriga endale igasugu uuendusi. "Kogu aeg tekkis midagi uut, see oli hästi lahe."

Koroonaviiruse tõttu lükkus edasi ka Mingo Rajandi uue plaadi avaldamine. "Ma tahtsin oma plaadi anda välja juba aprillis, sest me salvestasime selle jaanuaris, aga siis jõi kõik pooleli," ütles ta ja tõdes, et võib-olla polegi see mõnekuune laagerdumine nii halb. "Nüüd on saanud jälle mix'ida seda ja see on praktiliselt valmis, võib-olla ma oleksingi olnud tohutus ülesannete keerises ja see plaat poleks nii hea tulnud."

"Kahjuks on Eestis enamasti niimoodi, et asju saab liiga vähe ette kanda, tihti muusikud ei jõua veel aru saadagi, mis see lugu täpselt on, kui juba tulevad uued asjad peale," tõdes ta ja kinnitas, et aega võtavad nii loo komponeerimine, viimistlemine kui ka see, et muusikud saaksid seal sees olla.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Suveduur"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: