Laumets, Suits ja Eplik toovad lavale fantaasiarohke suurlavastuse "Peer Gynt"

Kristjan Suits ja Karl Laumets
Kristjan Suits ja Karl Laumets Autor/allikas: Heigo Teder

Ugala ja Vanemuise teatrite ning Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia koostöös valmib sügishooajal suurlavastus "Peer Gynt", mille lavastaja on Karl Laumets, kunstnik Kristjan Suits ja muusikaline kujundaja Vaiko Eplik.

Lavastuses põimitakse üheks tervikuks näidendi autori Henrik Ibseni pillav fantaasia ning tänapäeva folkloor, millest sünnib sürrealistlik kabaree. Sama loomingulise lavastusmeeskonna koostöös valmis tänavuaastane Vabariigi Presidendi aastapäeva kontsertlavastus "Igal linnul oma laul".

"Peer Gynt" on norra näitekirjaniku Henrik Ibseni teos, mis ilmus esmakordselt trükis eesti keeles 1867. aastal ning selle värsstõlke autor oli Marie Under. Esmatrüki 150. aastapäevaks lõi eesti luuletaja Paul-Eerik Rummo teosest oma tõlkeversiooni, mis valmis Riina Hanso proosatõlke alusel. Karl Laumetsa lavastuses jõuab see uustõlge nüüd ka lavale.

"Olen väga õnnelik selle koostöö üle, kuna antavatest oludest on sündinud kooslus, mis rikastab ja toetab lavastuse kontseptsiooni. Peer Gynt on meie aja kangelane. Ta on noor. Ta on ilus. Ta on andekas. Ta tahab saada kuningaks, keisriks. Küsimusele: "Olla või mitte olla?" vastab Peer Gynt: "Olla ise!" Mida tähendab ise-olemine? Kuidas ühendada individualistliku maailma isekust kollektiivse mõtlemisega? Kuidas elada nii, et see oleks hea ja õige," tutvustas lavastust Karl Laumets.

Lavastus on pühendatud Ida Urbeli 120. sünniaastapäevale. Ida Urbel oli ballettmeister ja lavastaja, kelle loometee algas Ugala teatris ja saavutas meisterlikkuse legendaarsete lavastustega Vanemuises, millest üks oli "Peer Gynt".

Vanemuise teatri balletijuht Mare Tommingas, kes on üks lavastuse algidee autoritest, kirjeldas Urbelit kui suurt loojat, kes oli pühendunud lavakunstile, ning kelle eredaim ja legendaarseim ballett "Peer Gynt" oli murranguline nii lavastuslikult kui ka tantsutehniliselt. "See, et Karl Laumets toob lavale Ibseni "Peer Gynti" pühendusega Ida Urbelile, on märgiline. Peer Gynt võtab endale lavastaja, mitte vastupidi. Looja valib talle omase tee, millist Peeri rada käia," sõnas Tommingas.

Kahe teatri ja Viljandi kultuuriakadeemia koostöölavastuse trupis on 20 näitlejat – Martin Mill, Luule Komissarov, Aarne Soro ja Janek Vadi Ugala teatrist, Riho Kütsar Vanemuisest ning TÜ VKA teatrikunsti 14. lennu näitlejatudengid.

Koostöölavastus "Peer Gynt" esietendub 7. novembril Ugala teatri suures saalis ning 12. novembril Vanemuise teatri väikeses majas. Sügishooajal jõuab lavastus ka Tallinnasse, etendudes 16. novembril Rahvusooperis Estonia.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: