Maria Faust: "Maarja missa" sündis soovist kirjutada reekviem naistele

Foto: Postimees/Scanpix

"Suveduuri" saates oli külas saksofonist ja helilooja Maria Faust, kelle naistevastasest vägivallast kõnelev teos "Maarja missa" tuleb esiettekandele 22. augusti õhtul. Stuudios rääkis ta missa sünni taustast ning tutvustas ansabel Sacrum Facere värsket plaati "Organ" – seda, 2014. aastal Eesti publiku ette jõudnud ansamblit nimetab Maria Faust oma karjääri uue dimensiooni alguseks.

Nii pikka pausi artistlikust tööst pole Faust enda sõnul pärast keskkooli kogenud. "Teisalt ei ole ma ka nii palju kunagi nelja seina vahel kodus Kopenhaagenis olnud. Meil oli täielik liikumispiirang, mis tähendas seda, et pidime kaks kuud kodus olema," rääkis ta.

"Puhkus mõjus mulle hästi ja kindlasti olen tänu sellele parem inimene. Olen oma elus teinud nii mõnedki korrektuurid, sest on olnud aega iseendale keskenduda," sõnas ta ja tõdes, et ta oskas juba enne pandeemiat näha ette, et vabakutseliste muusikute olukord muutub keerulisemaks.

Fausti sõnul ei ole temasugustel vabakutselistel muusikutel olukorda, kus suu on kogu aeg vahukoort täis ja hea on olla. "Ma pean olema valmistunud kriisideks, sest stabiilsust ei ole."

Uus plaat "Organ" on Fausti sõnul saanud väga head vastukaja. "Oleme küll saanud plaadile head vastukaja, kuid kui bänd ei saa mängida, siis on uue plaadi positiivne tagasiside kasutu – ta kaob ära. Ilma live-esinemisteta minusugune ei ela," lausus ta.

"Organ" on mitmetähenduslik sõna. "Eks ma ikka otsin mitmetähenduslikke ja kontrastseid teemasid. Olen alati öelnud, et mind ei inspireeri tilulilu – mind loodus ei inspireeri. Pigem inspireerivad mind emotsioonid ja inimene kui toores masin, selle instinktid ja õppimisvõime. "Organ" on kehamälu ja kehaosade tänamine või pühitsemine," selgitas Faust.

Eesti muusikakriitik on tõdenud, et Maria Fausti looming läheb justkui kahte suunda. Ühelt poolt dadaistlik ja teisalt ülev ning vaimne. "Organ" esindab vaimsemat poolt. "Laias laastus ma arvan, et on täiesti õige tähelepanek, et jaguneb kaheks – üks on introvertsem, teine ekstravertne. Need mõlemad on ka minus endas olemas, sest ega ma midagi ei teeskle," ütles Faust.

Plaat "Organ" on salvestatud Niguliste Kirikus. "Tegelikult on kõik minu viimased teosed tehtud kirikus. Ma panen iseennast ja enda muusikat kirikusse, sest kõlaliselt ei kujutaks ma ette, et ma muusikat kuskil mujal teeksin. Teisalt ka see, et kirik on sellise muusikastiili jaoks raske nagu mina teen," rääkis ta ja lisas, et talle meeldib, kuidas kirikus helid justkui ujuvad.

22. augustil toimub Maria Fausti teose "Maarja missa" esiettekanne. "Võib-olla see jääbki esiettekandeks – seda veel ei tea. Tegemist on minu esimese suure teosega – üheksaosaline teos, mis on inspireeritud ja loodud vägivalla all kannatavate inimeste ja eelkõige naiste ning laste jaoks. Tundub, et see on minu jaoks oluline teema ja see teema ei saa enne otsa, kui ma tunnen, et on tekkinud dialoog mitte ainult riid," kõneles ta ja selgitas, et tema sooviks oli kirjutada reekviem naistele.

"Ma tahtsin luua kaaluga teost – tahan, et see puudutakse meist igaühte ja sellel oleks ajatuse märk," lisas Faust.

Maria Fausti uudisteosest teeb Klassikaraadio otseülekande 22. augustil kell 20.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Allikas: "Suveduur"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: