Värske Rõhu uues numbris: murdes kirjutatud värsid, põrisev proosaluule ja "Teneti" Tallinn

Tutvustame noore kirjanduse ajakirja Värske Rõhk värsket, järjekorras 68. numbrit.

Värskest numbrist leiab Maryliis Teinfeldti Viru murdes kirjutatud värsse, Ella-Mai Matsina põrisevat proosaluulet, Mirjam Parve füüsilise eksistentsi üle arutlevaid ning Mari-Liis Müürsepa nalja ja tõsise tundelaadi piiril mängivaid luuletusi, Erik Juhandi fragmente ja Paula Palmiste mõlgutusi ja Tuuli Geetsia Tšaškini meeleolupilte.

Luule kõrvale jagub ka proosat. Mikk Tšaškini novell kirjeldab magusmelanhoolselt ühte lõppenud suhet, Aliis Aalmanni jutu peategelased on möödunut ümber mõtestavad ja sellega lõpuks leppivad surnuaia püsiasukad. Pensionäridest, Vikerraadio sünnipäevaõnnitlustest ja maagilisest naivismist saab lugeda intervjuust Ave Taavetiga, mille tegi Kaisa Ling. Ilja Prozorovi novellis kirjeldatakse humoorikalt olmeraskusi kireva naabrimehega, mitmepäevaseid toidujääke sööginõudel ja hiigelsuurt surnud õllepurgikuhja. Inglise kirjaniku Claire-Louise Bennetti vormiga (komade ja nende puudumisega) eksperimenteeriv proosapala (tõlkija Mirjam Parve) räägib ühest rohelisest tindipadrunist, mis kaob narratiivi aina keerulisemaks muutudes ja kõrvallausete lõpututes ahelates hoopis ära. Rauno Alliksaare mõttelaastudest võib aga taas mõtteselguseni jõuda; Jaanika Arumi päevik tõmbab ennast minajutustaja sisekõnele kaunikesti lähedale, võib-olla isegi selle sisse.

Värskes numbris on ka uus esseerubriik "Välgatus", kus hakkavad ilmuma mõtisklused kirjanduse, kunsti, filosoofia, tõlkimise ja teiste kultuurivaldkondade üle. Esimesena välgatab ajakirja luuletoimetaja Maarja Helena Meriste, kes kirjutab kirjanduse mõõtmisest ja digihumanitaaria põhiülesannetest.

Kriitikarubriigist saab aga lugeda Värske Rõhu kriitikakonkursi võitja Saara Liis Jõeranna käsitlust Andrus Kasemaa eelmisest luulekogust "Silmapilk tagasi", Priit Põldma kirjutab Kristiina Ehini viimati ilmunud raamatust, Marta Talvet mõtiskleb Joosep Vesselovi "Linna laulu üle" ja Daniel Tamm analüüsib "Teneti" peategelast, Tallinna linna. Raamatuid soovitab biblionaut Berit Kaschan, illustratsioonid tegi Ella-Mai Matsina, fotod Helena Aadli.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: