Kolmapäeval algab Tallinnas linnakunstifestival Pööra!

"Mõttepaus". Autor Mark Grimitliht. Autor/allikas: Eesti Arhitektide Liit

Kolmapäeval Tallinnas algava linnakunstifestivali Pööra! kandev teema on rohepööre ehk inimtegevuse põhjustatud kliimamuutuste (tagasi)pööramine tasakaaluseisu.

Festival avatakse kolmapäeval, 29. septembril kell 16 algava kuraatoriekskursiooniga, kuhu on oodatud kõik huvilised. Kuraatoriekskursioon alustab Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi hoovist, kuhu on püstitatud installatsioon "Lummavad kohtingud". Edasi liigub jalutuskäik kuraatoritega Balti jaama, kus saab tutvuda installatsiooniga "Torupööre". Ekskursioon lõppeb Vabaduse väljakul, mille hõivas installatsioon "Mõttepaus" ja kus kell 17.30 toimub ka Tallinn Music Weeki linnafestivali avakontsert. Esinevad ERRi Segakoor, Estonia Seltsi Segakoor ja Tallinna Kammerkoor. 

Kell 18.00 algab jazziklubis Philly Joe's Tallinn Music Weeki vestlusring Tallinna arengu teemadel - debateerivad Tallinna valimisnimekirja esinumbrid, ettevõtjad ja kultuurivaldkonna esindajad. Kell 19.00 jätkub linnakunstifestivali Pööra! üritus Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis, kus avatakse ka muuseumi vastvalminud skulptuuriaed. 

Linnakunstifestival Pööra! on üleskutse nägemaks kliima ja ökoloogia alal säästvamaid võimalusi, teadlikkuse suurendamiseks ning sel teemal arutluste pidamiseks. 

Installatsioon "Lummavad kohtingud", mis rajati Kultuurikilomeetri ja Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi hoovi vahelisele alale, koosneb viiest eriilmelisest osast, mis pakuvad tegevust nii inimesele, loomale-linnule kui ka putukale. Nende seas on näiteks taimelava, linnutorn ja sammasjalgne. Lisaks loodussõbralikule tampsavile kasutati ehitusel betoonitehaste ülejääke ja tootmispraaki, mulda, taimi, tellisepuru. Installatsiooni autorid on Laura Linsi ja Roland Reemaa (LLRRLLRR). 

Balti jaama kõrvale kerkis installatsioon "Torupööre" ehk hüpotees suletud materjaliringiga linnast, kus saab uue linna ainsaks materjaliks olla vaid juba olemasolev linn ise. Tegemist on linnaruumist eemaldatud torupiiretest sõrestikkonstruktsiooniga. Installatsioon koosneb 646 meetrist torupiiretest, mis korjati Tallinnast kokku 2021. aasta suvel. Ideega tulid välja Diana Drobot, Kertu Johanna Jõeste, Päär Joonap Keedus, Berta Kisand, Karolin Kull, Mari Poom, Ra Martin Puhkan, Siim Tanel Tõnisson, Emma Pipi Penelope Visnap.

Vabaduse väljaku hõivab installatsiooni "Mõttepaus" raames 2999 puitpakku – mõttepausiks ja puidu eluea tsükli pikendamiseks. Autor Mark Grimitlihti nägemuse järgi saab "Mõttepausil" mõtiskleda meie maa puude käekäigust ja võimalikust tulevikuvaatest, või lihtsalt olla. Hiljem antakse puitpakk oma tavapärasesse tsüklisse tagasi. 

Linnakunstifestivali Pööra! kuraatorid on Ljudmilla Georgijeva ja Mae Köömnemägi. Linnainstallatsioonid täiendavad linnaruumi 29. septembrist 8. novembrini ning kutsuvad linnaelanikke kaasa mõtlema ning installatsioone aktiivselt kasutama. Ühtlasi saavad installatsioonid 29. septembrist 3. oktoobrini kestva festivali Tallinn Music Week linnalavakontsertide toimumispaikadeks. Pööra! on osa Eesti Arhitektide Liidu arhitektuurile ja linnaruumile pühendatud 100. aasta juubeliprogrammist. Projekti korraldatakse koostöös Tallinna linnaga. 

Toimetaja: Kaisa Potisepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: