Heli Reimann esitleb ajaloomuuseumis teost Tallinna 67. aasta džässifestivalist

Peterburi diksiländorkester Tallinna 1967. aasta džässifestivalil.
Peterburi diksiländorkester Tallinna 1967. aasta džässifestivalil. Autor/allikas: Eesti ajaloomuuseum

Heli Reimann esitleb neljapäeval, 30. septembril Ajaloomuuseumis raamatut "Tallinn '67 Jazz Festival: Myths and Memories" legendaarsest 1967. aasta Tallinna džässifestivalist.

Tegemist on esimese ingliskeelse teadusmonograafiaga Eesti popmuusika ajaloost, mis ilmub maailma juhtivas humanitaar- ja sotsiaalteadustealases kirjastuses Routledge.

Tallinn '67 džässifestival oli üks väheseid Eesti nõukogudeaegseid kultuurisündmuseid, mis leidis laialdast kajastamist ka välismeedias. Eelkõige toimus see seoses Ameerika tippsaksofonisti Charles Lloydi grupiga Tallinnas toimunud skandaalile.

Kuna mänedžer George Avakian tõi Ameerika grupi, mille koossesisus olid ka Keith Jarrett, Ron McClure ja Jack DeJohnette, Tallinnasse väljaspool Nõukogude-Ameerika ametlikku kultuurivahetust, ei lubatud ameeriklasi esialgu lavale. Ent peale Ameerika meedias levinud avaldust mustanahaliste diskrimineerimise kohta Nõukogude Liidus, lubati Lloyd Tallinnas lavale.

Autor Heli Reimann on muusikateadlane, kelle uurimisala on Eesti ja nõukogude džässi ajalugu. Ta on Tallinna Ülikooli teadur ja Helsingi kunstide ülikooli külalisteadur.

"Uno Naissoo algatatud Tallinna džässifestivalide tähendus on Eesti kultuuriloos võrreldav laulupidudega. Teisalt on Tallinn '67 festival üks legendaarsemaid sündmusi maailma džässifestivalide ajaloos," märkis Reimann.

"Skandaalsuselt on seda lausa võrreldud Woodstocki 1969. aasta festivaliga ja nimetatud ka nõukogude Newportiks. Tänu sellele festivalile kuulub Eesti džässifestivalide traditsiooniga maailma džässi ajalukku."

Raamat uurib festivaliga seoses tekkinud müüte ja nende kujunemise tagamaid ning püüab välja selgitada sündmuste tegelikku kulgu. See asetab kesksele kohale festivalil osalenud isikute lood, mis aitavad lahti mõtestada džässihuviliste tegevust nõukogude aja kontekstis, pakkudes seeläbi uut vaatenurka nõukogudeaegse ajaloo käsitlusele.

Raamatuesitlus toimub 30. septembril 2021 kell 17.00–18.30 Ajaloomuuseumi Tallihoones Maarjamäel, kuid saab ühineda ka Zoomis.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: