Tallinna linnamuuseum tutvustab juubeliaastal oma hinnalisi kogusid

Kultuuriloolise kogu hoidja Tina Timonen Tallinna linnamuuseumi kultuuriloolises kogus.
Kultuuriloolise kogu hoidja Tina Timonen Tallinna linnamuuseumi kultuuriloolises kogus. Autor/allikas: Meeli Küttim, Tallinna linnamuuseum

2022. aastal tähistab Tallinna linnamuuseum oma 85. sünnipäeva. Sel puhul toimuvad ekskursioonid tutvustavad muuseumi kogusid, hooneid, inimesi ja nende igapäevatööd tavapärasest hoopis erinevast ja põnevast küljest. Tavapäraselt kinniste uste taha kiikavatel ekskursioonidel kuuleb ka kogudega seotud legende ning lugusid.

Ekskursioonid viivad muuseumihooneis neisse paikadesse, mille uksed jäävad enamasti külastajatele suletuks: hoidlasse, pööningule ja kõige tagumisse keldrisoppi. Kohtumisel koguhoidjatega tuuakse välja esemed, mis igapäevaselt on varjul hoidlates ning mille kohta legende ja lugusid teavad rääkida just kogudega tegelevad muuseumitöötajad – ajaloolased ja konservaatorid.

Muuseumi kogud on muuseumi tugisammas, millest on näitustel-avahoidlates külastajatele vaadata tavaliselt üksnes murdosa. Tallinna linnamuuseumi varadest on praegu kokku seitsmes filiaalis nähtaval vaid kolm protsenti.

Tallinna linn pani linnamuuseumi kogudele aluse juba 111 aastat tagasi. Sellest alates on tegeletud linna ajaloopärandi teadliku kogumisega. Muuseum on võtnud säilitada linnaeluga seotud fotosid ja dokumente, kultuurilooliseid esemeid ja kunsti, aga ka sõjakeerises muuseumile üle antud või peremeheta jäänud vara.

Muuseumikogus on Tallinna raele läbi sajandite kuulunud reliikviad ning rae tegevusega seotud esemed. Samuti leiab kogudest siinsete arheoloogiliste kaevamiste leiud, kohalikke luksusesemeid, relvi, münte, märke ja mänguasju alates keskajast. Muuseum pakub mitmesaja aasta läbilõiget Tallinna argielu ja pidupäevi saatnud esemeist.

Kõik ekskursioonid "Kaadri taga. Kohtumised koguhoidjatega" leiab muuseumi kodulehelt.

Toimetaja: Lisete Tagen

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: