Mart Kalm: kui viisnurk on osa arhitektuursest kompositsioonist, ei saa seda likvideerida

{{1663611600000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Justiitsministeerium sai valitsuselt ülesande välja töötada seaduseelnõu monumentide, skulptuuride ja mälestusmärkidega seonduva reguleerimiseks. Eesti Kunstiakadeemia professor Mart Kalm loodab, et arhitektuuri siiski reguleerima ei hakata.

Kalmu sõnul on segane see, et pole selgelt määratletud, millest punamonumente käsitlevas seaduseelnõus täpsemalt jutt on, mistõttu pole aru saada, kust läheb piir sobiva ja ebasobiva sümboolika vahel. Tema sõnutsi on nõukogude sümboolika enamikul Stalini-aegsetel majadel. "Kujutad sa ette, et Sõpruse kino dolomiitkaunistustelt hakatakse viisnurkasid maha saagima? See on ka ikka imelik," märkis ta.

Kalm ütles, et on ajaloo vaesestamise vastu, mistõttu ei leia ta, et võssa kasvanud punamonumente ei tuleks hakata üles otsima ja päevavalgele tooma selleks, et öelda, et need viiakse nüüd minema. "See on põhjendamatu tähelepanu neile."

Kalm loodab, et seaduseelnõus siiski arhitektuuri reguleerima ei hakata. "Kui see viisnurk või sirp ja vasar on osa arhitektuursest kompositsioonist, siis seda küll likvideerida ei saa," leiab ta.

"Kes meist nii vedel vennike on, et niipea, kui punalippu näeb, läheb käsi rusikasse? See ei aita ju ei Ukrainat ega meid edasi. Minu meelest on selles natuke valmiste-eelset lollikese otsimist."

Kalmu sõnul on huvitav ajalugu just mitmekihilisena tajuda, tuues välja Maarjamäe memoriaali, kus on nii jääretke obelisk, punamonument, saksa sõjaväe kalmistu kui ka kommunismiohvrite monument. "Loomulikult meeldiks mulle, et kommunismiohvrite monument oleks seal esiplaanil, aga ajaloos on nii läinud ja mis seal ikka. Ägedaks teeb selle kõik see, et need neli erinevat asja on koos," kirjeldas ta.

Justiitminister Lea Danilson-Järg: halloo, kunstiinimesed, tulge palun maa peale tagasi

Justiitsminister ütles Kalmu sõnavõtu valguses, et Putin alustas just mobilisatsiooni, aga meie muretseme, et nõukogudemaa vappide ja sümboolika eemaldamine hoonetelt rikuks ehitiste arhitektuurset palet. "Neid samasid sümboleid kummardavad vene sõdurid tapavad täna Ukrainas iga päev sadu inimesi, naisi ja lapsi, hävitavad terveid linnu. Võimalusel teeksid seda meeleldi ka Eestis."

"Ei saa olla suuremat ebaõiglust kui võrrelda nõukogude okupantide poolt Eesti mälestusmärkide lammutamist praegu toimuva punamonumentide eemaldamisega," sõnas ta ja lisas, et Eesti igati õiguspärased monumendid eemaldati okupantide poolt õigusvastaselt. "Punamonumentide eemaldamine võimaldab aga Eesti kuritegeliku vallutaja ideoloogilise mõju alt lõplikult vabaneda."

"Halloo, kunstiinimesed, tulge palun maa peale tagasi! Euroopas käib sõda, mis tugineb nõukogude pärandile. Vaevalt keegi julgeks kurta, et natsisümboolika eemaldamine hoonetelt rikuks nende kompositsiooni," rõhutas Danilson-Järg ja mainis, et nõukogude sümboolika esindab samasugust inimvaenulikku režiimi kui natsisümboolika. "Oleme olnud seni liig leebed. Oleks nõukogude sümboolika kummardajad õigel ajal hukka mõistetud, ei oleks ehk Euroopas praegu ka sõda. Okupatsioonirežiimi ülistava sümboolikaga ei saa ega tohi leppida, isegi kui see on valatud kunstiliselt kaunisse vormi."

Toimetaja: Karmen Rebane, intervjueeris Marko Reikop

Allikas: "Ringvaade"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: