Priimägi: David Lynchil on julgust kõnetada unenäomaailma ja alateadvust

Foto: Kaader filmist

13. oktoobril alustab Tallinnas kinos Sõprus ja Tartu Elektriteatris Ameerika kultuslavastaja David Lynchi retrospektiiv, mille raames tuleb näitamisele kogu tema mängufilmilooming. Programmi kuraator Tristan Priimägi ütles ERR-ile, et järjestikku Lynchi kogu loomingu vaatamine on hariv ja huvitav ühteaegu.

"David Lynch on oluline ennekõike seetõttu, et tal on julgust kõnetada kõike seda, mida me tahame alla suruda ehk unenäomaailma ja alateadvust, neid tumedaid aistinguid ja tunge, mis meil kõigil sees on," ütles Priimägi ja lisas, et eriti aktuaalne on see tänapäeval, kui kõik üritavad sotsiaalmeedia vahendusel jätta endast permanentse õnnetunde kuvandit. "Ega need tumedad tungid kuskile sellepärast ei kao, et me üritame jätta muljet, justkui neid ei eksisteeriks."

Priimägi sõnul oli seekordse retrospektiivi kureerimine lihtne, kuna näitamisele tulevad kõik Lynchi kümme mängufilmi kronoloogilises järjekorras. "Ma arvan, et tema mängufilmiloomingut korraga vaadata on hariv ja huvitav ühteaegu."

Samuti jagas kuraator kavast paar soovitust. "Kõige avangardsema filmi otsijaid võiks huvitada "Kustukummipea", kõige saladuslikult erootilisem on "Blue Velvet" ja tema kõige parem film on ikkagi "Mulholland Drive."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: