Kultuuriportaal soovitab: Ruben Östlundi "Ruut" Jupiteris

Ruben Östlund
Ruben Östlund "Ruut" Autor/allikas: Kaader filmist

Eks paljude vaatajate jaoks on "Euroopa kino" kui sõimusõna: seal on palju sellist, mis tegelikult suuremat tähelepanu ei vajagi, kuid Ruben Östlund on heas mõttes erand, kelle viimased filmid on julgelt murdnud maha barjäärid kommertspubliku ja arthouse'i fännide vahel.

Stockholmi kaasaegse kunsti muuseumi kuraatorit Christianit tabavad tagasilöögid: suli varastab tema rahakoti ja mobiiltelefoni, üheöösuhe pöördub mõruks kohtumiseks... Christian püüab asjade seisu parandada, ent häirivad sündmused hoopis võimenduvad, kasvades meediaskandaalini. Kui algul sarmikal kuraatoril vaid "vedas viltu", siis sündmuste arenedes vajub Christiani turvaline argielu üha enam ebakindluse ohutsooni.

"Ruuduga" jätkab Ruben Östlund Rootsi filmi tippude rida ja kinnitab oma kohta Euroopa tugevamate autorite seas. Filmi idee sai alguse Östlundi ja tema sõbra Kalle Bomani samanimelisest kunstiprojektist: linnaruumis märgiti maale sümboolne ruut, ruum, kuhu abivajaja võis pakku minna ja teistel kodanikel oli kohustus aidata. "Meil tuli mõte luua sümboolne ruum, mis tuletaks inimestele meelde nende rolli ühiskonnas, avalikus ruumis," ütles Östlund. Ka filmi peateemaks on ühiskondlikud rollijaotused, sellega kaasnevad mugavustsoonid, grupimentaliteedi surve üksikule, olukordade ja asjaolude sund käitumisele.

Kuldne Palmioks Cannes'ist, parima võõrkeelse filmi Oscari nominent. Režissöör Ruben Östlund, osades Claes Bang, Elisabeth Moss, Dominic West, Terry Notary, Lilianne Mardon jt.

"Ruut" on vaadatav Jupiteris.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: