Kirjanduslinn Tartu võõrustab resident-kirjanikke Leedust ja Islandilt

Kristina Sadauskiene
Kristina Sadauskiene Autor/allikas: Paulius Sadauskas

Detsembris algab Põhja- ja Baltimaade kultuuri mobiilsusprogrammi toel Tartus uus residentuuriprogramm, kuhu said sügise jooksul kandideerida kirjanikud Põhja- ja Baltimaadest, kellel on side mõne UNESCO kirjanduslinnaga selles piirkonnas. Väljavalitute sekka osutus kaks Leedu ja kolm Islandi kirjanikku.

Kandidaatide seast valis žürii välja viis kirjanikku, kellest igaüks veedab lähema pooleteise aasta jooksul kaks kuud Tartus, tegeledes loometööga ning osaledes siinses kirjanduselus. Igal residendil palutakse kirjutada ka kiri järgmisele (viimasel esimesele), kirjeldades selles oma Tartu-kogemust. Kirjad avaldatakse 2025. aasta kevadel mitmekeelse trükisena.

Esimese residendina saabub detsembris Tartusse leedu kirjanik Kristina Sadauskienė, kelle üheks peamiseks huvivaldkonnaks on linnamütoloogiad ning kes on töötanud nii giidi kui ka kultuurikorraldajana.

Kevadtalvel viibib Tartus noor islandi kirjanik Ingólfur Eiríksson, kes on avaldanud nii luulet kui proosat ning osalenud rahvusvahelistes kirjandusprojektides.

Juunis ja juulis on residendiks islandi luuletaja, prosaist ja näitekirjanik Þórdís Helgadóttir, kes on samuti aktiivne osaleja Reykjavíki kirjanduselus ning kelle praegune tegevus hõlmab nii kirjandusajakirja toimetamist kui ka loovkirjutamise õpetamist.

Kolmas külaline Islandilt – tõlkija, luuletaja, toimetaja ja kirjastaja Vala Thorodds – viibib Tartus augustis ja septembris.

Programmi viimase külalisena on 2025. aasta jaanuaris ja veebruaris Tartus residentuuris leedu luuletaja Aušra Kaziliūnaitė, kes on kaitsnud doktorikraadi filosoofias ning õpetab filosoofiat ja kunstiajalugu Gediminase-nimelises Vilniuse Tehnikaülikoolis.

Residentuuride eesmärgiks on tihendada kultuurisidemeid Põhja- ja Baltimaadega, avardada rahvusvaheliselt Tartu kirjanduselu, tutvustada külaliste loomingut siinsetele lugejatele ning samal ajal eesti kirjandust ja kultuuri külalistele.

Residente majutatakse endise Karl Ristikivi Muuseumi ruumides, mida alates tänavu suvest haldab Eesti Kirjanduse Selts. Residentuurikorteri kaudu on külaliste üheks teejuhiks Eesti ajaloo, kultuuri ja kirjandusloo juurde Karl Ristikivi pärand, millega on loonud sideme ka mitu varasemat kirjanduslinna residenti.

Kirjanduslinnas Tartus alustati residentuuridega väliskirjanikele 2017. aastal, tänavu lisandus eraldi programm eesti kirjanduse võõrkeeltesse tõlkijatele, mida loodetakse korraldada ka edaspidi. Lisaks pakutakse 2024. aastal varasemate aastate eeskujul kahte kahe kuu pikkust residentuuri, kuhu saavad kandideerida kirjanikud üle kogu maailma. Esimene konkurss kuulutatakse välja jaanuaris. 

Toimetaja: Rasmus Kuningas

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: