Elektriteatri vedaja Andres Kauts intervjuus: paljud head filmid ei jõua meie kinodesse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Andres Kauts
Andres Kauts Autor/allikas: erakogu

Tartu Elektriteater pole tavaline kino, sest tavaliselt avab oma uksed vaid paari korda nädalas, aga tavatult häid filme näidatakse seal tavaliselt alati.

Tartu Elektriteater asub Tartu Uue Teatri majas Lai tänav 37, Botaanikaaia vastas. Kultuuriportaal päris entusiastlikult eestvedajalt ja visionäärilt ( nagu kino leheküljelt lugeda võib) Andres Kautsilt, kuidas kinomaastikul kulgemine läheb. Sest pelgalt tegemisrõõmust võib ju väsida. Aga just lähipäevil jõuab Elektriteatri vahendusel ka Tallinna kinodesse Paweł Pawlikowski Oscarile kandideeriv film "Ida".

Kuidas on Elektriteatril läinud - kas ettevõtmine on seni end õigustanud, sealhulgas majanduslikult? Mida oled õppinud selle ajaga, millist tarkust juurde saanud?

Elektriteater on Tartus kino näidanud juba neli aastat. Seni on läinud muudkui positiivses suunas. Meie oleme senise tulemusega igati rahul ja väga uhked selle üle kuhu me paari aastaga jõudnud oleme. Üles on ehitatud stabiilne regulaarne kinokoht, hulgaliselt kinokülastajaid on jõudnud filmikogemuseni, mis neil muidu arvatavasti saamata oleks jäänud ning paljudest vabatahtlikest on saanud oma ala spetsialistid. Rahaliselt on loomulikult väljakutseid, aga seni oleme ellu jäänud ja katsume asju järjest nii korraldada, et tulevik oleks aina stabiilsem.

Raske on kokku võtta mida me selle ajaga õppinud oleme. See on tohutu. Iga organisatsiooni esimesed eluaastad on nagu imikuiga, kus õpitakse kõndima ja rääkima. Oleme omandandu väga palju tehnilist ja spetsiifilist kino pidamise kohta. Samas ka seda, kui elav on tegelikult eesti filmitootmine. Avalikkuses saavad põhilise tähelepanu 3-4 aastas valmivat mängufilmi. Kuid selle kõrval valmib iga aasta lisaks paarsada täisväärtuslikku kodumaist filmi. Enamus otse telesse. Alates dokumentaalfilmidest ja lühianimatsioonist kuni BFMi kursusetöödeni, mis iga aastaga on järjest professionaalsemad.

Pealinnas on kinokülastajad muidugi rohkem, aga Tartus, peaga linnas, heade mõtete linnas, tudengi - ja ülikoolilinnas on art house kinol vast potentsiaali, kas teil on õnnestunud nooremad ja vanemad vaimuinimesed kinosaali meelitada?

Filmihuvilised tartlased on meid päris ilusti üles leidnud. Väga palju on tekkinud püsikülastajaid. On ka neid, kes ei ole veel Elektriteatrisse jõudnud. Nad on väga teretulnud meie programmi avastama. Tegutseme Tartu Uue Teatri saalis botaanikaaia vastas. See tähendab, et osadel päevadel nädalas on samas saalis teater, teistel päevadel kino. Kuid kuna meie ressursid on piiratud, siis saame iga filmi näidata ainult korra või kaks. See teeb meid programmi mõttes mõneti sarnasemaks pigem aasta ringi kestva festivali, kui traditsioonilise kinoga. Sellest tulenevalt on iga seansi nimel tehtud eraldi töö, mis paistab ka õhkkonnast välja.

Mis olukord on Tartu kinomaastikul üldse selle sügise seisuga? Palju on linlastel võimalusi kino vaadata?

Tartlaste valikud võiks olla loomulikult palju paremad ja mitmekesisemad. Selle nimel ka töötame, et seda parandada. Samas on Tartus ja Tallinnas mõlemas mitu kino, mis on võrreldes kõigi ülejäänud Eesti linnadega siiski väga heas seis. Rääkimata veel väiksematest asulatest. Lisaks meie regulaarsele programmile toimuvad Tartus mitmed väga tugevad filmifestivalid ja filmipäevad: Maailmafilm, Uus Saksa Kino, PÖFF, tARTuFF, Ungari Kino, Dokumentaalika, Indiefest,Hansapäevad.Eesti Heliloojate Festival, Prima Vista, Loomade nimel, JazzClubi ja paljud teised, kes kohaliku filmivalikut juba mitmendat aastat rikastavad. Puudujääke nii filmivalikus kui võimaluste arvus me muidugi näeme ja katsume jõudumööda neid likvideerida. Kohe jõuab nii Tartusse kui Talinnasse Elektriteatri vahendusel kuulsa poola režissööri Paweł Pawlikowski Oscarile kandideeriv film "Ida".

Kas endiselt põriseb kinoprojektor 35 mm filmilinti keerutades või on digitehnika üle võtnud?

Elektriteater on praegu üleminekuperioodis. Filmilint on põhimõtteliselt kasutusest maas, kuid Tartu Linna ja Kultuurkapitali toel ostetud korralik digikino projektor pole veel lõplikult paigaldatud. Aga reaalsus on see, et uuemad filmid liiguvad ainult digiformaadis.

Elektriteatrisse jääb alati 35mm projektor alles filmiklassika ja arhiivifilmide näitamiseks. Kindlasti tuleb aja jooksul ka üksikuid julgeid režissööre, kes uusi filme lindi peal väljastavad nagu praegu Nolan ja Tarantino oma järgmiste teostega teha püüavad. Andmekandja siiski loeb, nagu ka vaatamise keskkond ja lisab filmile tükikese oma iseloomust. Kuigi levikinos on nii olevik kui tulevik kindlalt digitehnika käes, oleme veendunud, et filmilindile jääb siiski oma nišš.

Elektriteater hakkas ka filme maale tooma. Usk on siis, et ikka mahub? Alles hiljaaegu oli meedias juttu, et maale tuuakse üha enam filme ja - ei tea küll, kes need kõik ära jõuab vaadata?

Me oleme enda tarbeks ühe, kahe või kolme seansi kaupa filme maale toonud juba üle kolme aasta. Vahel jagades neid filme ka teiste kinodega. Kuid "Ida "on tõesti esimene filmilevi mõttes maale toodud film, mida levitatakse ka kinovõrgus üle vabariigi. Kuigi Eesti kinolevisse tuuakse järjest rohkem filme, oleme korduvalt avastanud, et mõni hea film, mis võiks kohalikele inimestele väga meeldida, ei jõuagi siinsesse kinolevisse. Ja seda on kurb kõrvalt vaadata.

Siin kohtuvad ka kommerts- ja art-house kino erinevad ambitsioonid. Kui ühe jaoks on filmide paljusus ebaefektiivne ning mõjub kehvasti majandustulemustele, siis teise eesmärgiks on pakkuda võimalikult
mitmekesist filmiprogrammi ja tuua inimesteni võimalikult kvaliteetne maailmakino paremik.

Mis plaanid veel on, millest võiks rääkida? Ja räägi palun, sina kui visionäär, veel paar sõna kas filmi-või kultuurielu kohta, mis hingel või südamel või meeles?

Tuleviku plaanidest me praegu ei räägiks. Mõtteid on meil mitmeid, aga eks need teostuvad siis kui aeg kätte jõuab. Seniks soovitaks aga kõigil aktiivselt kultuurielus ringi vaadata. Meie ümber korraldatakse kogu aeg väikseid ja erilisi sündmusi, mis kahjuks ei jõua nendeni, kes neid ise ei otsi.

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: