Konrad Mäe preemia laureaat on Merike Estna ({{commentsTotal}})

Tänavuse Konrad Mäe nimelise preemia laureaat on maalikunstnik Merike Estna. Äsja toimus Tallinna Kunstihoones ka preemia üleandmise tseremoonia.

Kultuurkapitali rahastatud Konrad Mäe preemia antakse välja tähelepanuväärse panuse eest Eesti maalikunsti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Londonis elav Merike Estna pälvis preemia isikunäituse "Sinine laguun" ja kuraatorinäituse "Mina kui maal" eest Kumu kunstimuuseumis.

"Tunnustus on ikka väga oluline, mul on oluline teada, et teemad, millega olen tegelenud, lähevad korda ka teistele," lausus Estna ja lisas: "Kõige värskem seeria, mis on just ateljeest tuli välja koos minuga eile, on hetkel teel Miamisse NADA kunstimessile koos Temnikova-Kasela galeriiga, kuhu ma installatsiooni püstitan järgmine nädal."

1979. aastast välja antava Konrad Mäe preemia kandidaatideks olid Eesti kunstiinstitutsioonid esitanud sel aastal Merike Estna (1980), Raoul Kurvitza (1961), Laura Põllu (1984) ja Tõnis Saadoja (1980).

Konrad Mäe nimeline medal ja 3200 euro suurune preemia antakse välja maalikunsti teose, teoste seeria, näituse või kunstiprojekti eest, mis on oluliselt rikastanud eesti maalikunsti ning olnud avalikult eksponeeritud ajavahemikul väljaandmisele eelneva aasta 1. novembrist kuni väljaandmise aasta 1. novembrini, teatas Eesti kunstnike liit.

Konrad Mäe preemia määramise eeltingimuseks ei saa olla teose või loomingu seostatavus mingi kunstivoolu, stiililise kontseptsiooni või tehnilise menetlusega. Preemia määramine kunstnikule on ühekordne.

Preemiasaajate hulgas on aastate jooksul olnud paljud silmapaistvad Eesti maalikunstnikud: Olga Terri, Lembit Sarapuu, Kristiina Kaasik, Toomas Vint, Peeter Mudist, Lembit Saarts, Tiit Pääsuke, Valeri Vinogradov, Aili Vint, Olev Subbi, Sirje Runge, Jüri Arrak, Peeter Allik, Jaan Toomik, Lola Liivat, Andres Tolts, Uno Roosvalt, Laurentsius & A.D., Erki Kasemets, Alice Kask, August Künnapu, Kaido Ole, Enn Põldroos ja paljud teised.

Preemia žürii liikmed Mari Roosvalt ja Jaan Elken Eesti Maalikunstnike Liidust, Anu Liivak ja Maria Arusoo Eesti Kultuurkapitalist, Vano Allsalu ja Elin Kard Eesti Kunstnike Liidust otsustasid 2014. aasta Konrad Mäe nimelise preemia ja medali omistada maalikunstnik Merike Estnale isikunäituse "Sinine laguun“ ja kuraatorinäituse "Mina kui maal“ eest Kumu kunstimuuseumis.

Žürii hinnangul defineeris Merike Estna loodud terviklik ja maalikunsti võimalusi avardav isikunäituse ja rahvusvahelise kuraatoriprojekti (kaaskuraator Kati Ilves) kooslus maalikunsti läbi ruumiliste, installatiivsete ja kohaspetsiifiliste väljakutsete, luues uuendusliku ja kõneka lavastuse.

Merike Estna on Londonis elav eesti maalikunstnik, kes on kunstihariduse omandanud Academia Non Gratas, Eesti Kunstiakadeemias ja Londoni Goldsmiths Kolledžis Suurbritannias. Peamiselt Londonis töötav ja paljudel näitustel osalenud kunstnik on siinsele kunstipublikule tuttav eelkõige varasemat maaliloomingut iseloomustavate värvikirevate, popiliku kujundi-keelega teoste ning kineetiliste elementidega maalide kaudu.

Toimetaja: Tõnu Pedaru, Liis Velsker

Allikas: Eesti Kunstnike LiitHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: