Evald Okase muuseumis ühendatakse rakukeraamika tekstiilidisainiga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

RAKUPAKU
RAKUPAKU Autor/allikas: Evald Okase muuseum

Haapsalus Evald Okase muuseumi pööningusaalis avatakse uus näitus "RAKUPAKU – h e l i". Toimub ka Leo Rohlini ringkäik näitusel "Maa ja taevast".

Evald Okase muuseumis on sel laupäeval kaks olulist sündmust.

Muuseumi pööningusaalis avatakse uus näitus "RAKUPAKU – h e l i" ning 2.–9. juulini toimub ka samanimeline töötuba, mis ühendab rakukeraamika ja tekstiilidisaini. Töötuba juhendavad keraamik Ingrid Allik ja tekstiilidisainer Monika Järg. Sinna on oodatud kunstnikud ja disainerid.

Sel aastal on kunstnikud ja disainerid saanud Evald Okase muuseumis kokku neljandat korda. Nädala jooksul uuritakse ning katsetatakse savi ja rakupõletuse, tekstiili, spoonpuidu ning pakutrüki võimalusi.

Tänavu on töötoa teemaks heli ja selle tekitamine. Nii savi kui ka tekstiil on jälje jätmiseks tänuväärsed materjalid – need on tundlikud, paindlikud ning erineval moel käsitletavad. Töötoa eesmärgiks on anda kogemus materjalitehnoloogiate kasutamisest ja kombineerimisest loomeprotsessis.

Töötoa tulemusest avatakse näitus "RAKUPAKU – h e l i", mida saab külastada 9.–31.juulini.

Lisaks on 7. juulil kõik oodatud muuseumi õuele vaatama rakukeraamika põletust. Rakukeraamika on keraamika tehnoloogia, kus poorsest savist põletatud esemed võetakse tangidega otse tulikuumast ahjust ja jahutatakse kiiresti põleva materjaliga täidetud kinnises nõus. Kui tavaliselt lõpeb keraamika tegemine paljude jaoks eseme ahju panekuga, siis raku puhul on oluline kogu protsess. Inimene saab oma silmaga näha, kuidas glasuur ahjus sulama hakkab ning seemed viimistleb autori lõplikult pärast ahjust välja tõstmist ja jahtumist.

Näituse avamise päeval toimub Evald Okase muuseumis ka Leo Rohleni näituse "Maast ja taevast" ringkäik. Kunstnik tutvustab ise näitust ning räägib oma loomingust.

Leo Rohlin on mainekas eesti keraamik ja keraamikapedagoog, samuti Eesti kunstiakadeemia emeriitprofessor. Ta on välja andnud kaks mahukat raamatut: "Keraamika käsiraamat" ja "Eesti keraamika ajast aeg".

Leo Rohlinit on pärjatud mitme riikliku tunnustusega, sh 1979. aastal Kristjan Raua nimelise preemiaga. Ta on osalenud rohkem kui üheksakümnel näitusel nii Eestis kui välismaal ning Rohlini töid leidub Eesti tarbekunsti ja disainimuuseumis, Eesti ajaloomuuseumis ja Porvoo linnamuuseumis Soomes.

Näitus "RAKUPAKU – h e l i" avatakse 9. juulil kell 16.00 ning jääb avatuks 31. juulini.

Näituse "Maa ja taevast" ringkäik hakkab 9. juulil kell 14.00.

Toimetaja: Anette Sõna

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: