Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maarja Nuudil on nelja kuu jooksul esinemisi 13 riigis

Folkmuusika mail aina enam rahvusvahelist tuntust kogunud viiuldajal, lauljal ja laulukirjutajal Maarja Nuudil on esinemistest rikas poolaasta kontsertidega paljudel maadel, mainekatel festivalidel Euroopas ning Kanadas ja Ühendriikideski.

Pärast Viljandi pärimusmuusika festivali oli Maarja Nuudil juulikuu lõpus kontsert Saksamaal Würzburgi Hafenfestivalil, seejärel 13. augustil esinemine Poolas Lublinis ja 24. augustil Šveitsis festivalil Zürcher Theater Spektakl.

Septembrikuud alustas Maarja kahe esmakordse kontserdiga 10.-11. septembril Sitsiilias, need toimusid Catanias Museo della Follias ja Ragusas festivalil Ibla Folk. 14. septembril esines ta esimest korda Hispaanias, Vici linnas toimuval festivalil 28. Mercat de Música Viva, kontserdipaigaks La Jazz Cava; 16. septembril jõudis ta Kanaari saarte Tenerifele, Festival Internacional Borealile. Nädal hiljem mängis ja laulis Maarja juba Kanadas Halifaxis (CA) kolmel kontserdil 23.-25. septembril Prismatic Arts festivalil, kaks neist toimusid Company House'is. Viimasel päeval oli tal au esineda festivali lõppkontserdil Kenneth G. Row Hallis, kus sh astusid üles ka tema eelmise päeva partnerid Cris Derksen ja Rebecca Thomas.

29. septembril jätkus Maarja turnee Ühendriikides Minneapolise (MN) Cedar Cultural Centeris. Enne seda oli ta saanud ootamatu pakkumise kontserdiks Chicagos. Kontserdiga Minneapolises oli tegemist juba meeldiva tagasikutsega, sest aasta tagasi septembri lõpul mängis ja laulis Maarja sealsamas festivalil Global Roots.

Laupäeval, 1. oktoobril, kui meil rahvusvahelist muusikapäeva tähistati, mängis Maarja Nuut New Yorgis väga tuntud Joe's Pubis. Sel õhtul esinesid samas programmis oma kavaga veel Tanya Donelly ja Adonna. Teine Maarja sealsetest kontsertidest toimus 2. oktoobril New Yorgi osariigis East Meredithis asuvas West Kortright Centre'is sarjas, mille üritusi toetab New York State Council on the Arts. Keskuses esinenud artiste, sh ka Maarjat tutvustatakse põhjalikult nende kodulehel koos helinäidetega viimaselt plaadilt "Une meeles".

Kõigil kontsertidel tutvustas Maarja Nuut oma teise sooloplaadi "Une meeles" muusikat, plaat ilmus tänavu juunikuus. "Une meeles" võitis just äsja ka Viljandis Eesti publiku lemmikplaadina pärimusmuusika Etnokulbi.

Oktoobrikuu lõpeb Maarjale kahe kontserdiga Salzburgis – festivalil Jazz & The City, kuhu tuuakse erinevates saalides viiel päeval kokku 150 kontserti. Laupäeval 22. oktoobril, kui Salzburgis toimub koguni 40 festivalikontserti, leiab Maarja Nuudi kontsert aset paigas nimega Arthotel Blaue Gans Weinarchiv. Pidusarja viimasel päeval 23. oktoobril esineb Maarja keskpäeval Mozartkinos. Ka seal on Maarjat ja tema ettekantavat muusikat festivali kodulehel põnevalt tutvustatud.

Tore sündmus on ees novembrikuu algul: 2. novembril esineb Maarja taas New Yorgis, National Sawdusti saalis. Seekord on Maarja enda kavasse kaasa kutsunud dirigent Kristjan Järvi koos omaasutatud Absolute Ensemble'iga, teiseks solistiks on kunstnikunimega Hauschka Saksamaalt, kellega Järvi on koostööd teinud Leipzigi Raadio sümfooniaorkestri peadirigendina. Kristjan Järvi soome-ugri varjunditega põnev kava kannab nimetust "Lost Tribes".

4. novembril astub Maarja üles juba Eesti päevadel Gruusias Thbilisis. Järgnevad esinemised 11. novembril Hollandis Utrechtis festivalil Le Guess Who? ja 13. novembril Berliinis, kontserdipaigaks Volksbühne Roter Salon. Kuu lõpuni on Maarja Nuudil veel kontserdid Prantsusmaal Caenis mainekal põhjamaade festivalil Les Boréales ning Londonis Barbicani keskuses koos Ungari ansambliga Söndörgő.

Maarja Nuudi kohta märgitakse, et tema esitatud muusika ühendab traditsioonilised tantsuviisid ja laulud ka live-elektroonikaga. Ta loob nii mitmekihilise ruumi, kus klassikaline minimalism ja eksperimentaalsus kohtuvad külamuusikaga, mis pärit eelmise sajandi algusest. Tema repertuaari on võrreldud niisuguste heliloojate muusikaga nagu Arvo Pärt, Philip Glass või La Monte Young, kus ta toob Eesti folgi omapärasel ja köitval viisil rahvusvahelise publiku ette. Et tema muusika võib leida samasuguste fännide huvi nagu on saanud endale Bon Iver, Andrew Bird või Sigur Ros.

Kodumail esineb Maarja nüüd ka esmakordsel festivalil Üle Heli Tallinnas, mille üritused leiavad aset 28.-30. oktoobril mitmes saalis, Maarja kontsert on 29. oktoobril. Seal ühendab ta oma akustilise luubimaailma Cubus Larvikust pärit Hendrik Kaljujärve elektrooniliste helidega.

Suve ja sügise neljal kuul on Maarjal olnud ja veel ees esinemisi 13 riigis kokku 22 väliskontserdiga, sealhulgas üheteistkümnel festivalil. Vaid mõne aasta jooksul muusikamaailmas harukordse tähelennu sooritanud Maarja Nuut on juba rõõmustavalt meie klassikalise žanri edukate dirigentide, heliloojate, lauljate jt kõrval praeguse Eesti üks rahvusvaheliselt märgatumaid muusikuid.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: