Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome-ugri kirjanduste assotsiatsiooni presidendina jätkab Janos Pusztay

Janos Pusztay
Janos Pusztay Autor/allikas: Kaader videost

Möödunud nädalavahetusel Eesti Rahva Muuseumis peetud XIV Soome-ugri kirjanike kongress valis üksmeelselt presidendina jätkama Ungari tunnustatud keeleteadlase János Pusztay. Järgmine Soome-ugri kirjanike kongress toimub kahe aasta pärast Transsilvaanias, Kolozsváris.

János Pusztay rõhutas kongressi lõpukõnes emakeeles kirjutamise olulisust. Just see tagab kirjakultuuri jätkumise ja on eluliselt vajalik väikerahvaste kultuuri säilimisel. Pusztay kutsus üles koostama ka antoloogiaid omakeelsest kirjandusest, mis aitaks teiste hõimurahvaste keelde tõlgituina tutvustada ja elavdada ka sugulusrahvaste enda kultuuri. 

23. kuni 25.augustini toimunud XIV Soome-ugri kirjanike kongressil osales 76 delegaati, oma rahvaarvu kohta oli kõige rohkem vepslasi (9), oodatult suured olid soomlaste (8) ja ungarlaste (14) delegatsioon. Seekord puudusid Põhja rahvad, Soome-ugri kirjanike kongressi ajaloos esimest korda olid aga kohal nganassaanide esindajad.

Kongressi saatis kultuuriprogramm, kus astusid üles Mari Kalkun, eesti-udmurdi ansambel Ar-God, Kuukuu ning Kristiina Ehin ja Silver Sepp. Kongress lõpes 26.augustil delegaatide väljasõiduga Setumaale, 2015. aasta soome-ugri kultuuripealinna Obinitsa, kus toimus soome-ugri ja seto-võru kirjandusõhtu.

Soome-ugri kirjanduste assotsiatsioon on üle aasta toimuvaid kongresse korraldanud alates 1993. aastast. Kongresside eesmärk on hoida ja edendada soome-ugri rahvaste vahelisi kirjanduslikke sidemeid, vahetada teavet, mõtteid, kogemusi kirjanduses ja laiemalt ühiskonnas toimuva kohta, ning toetada ennekõike väiksemate soome-ugri rahvaste keelelist ja kultuurilist püsimist.

 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: