Galerii: eestikeelsed piiblid näitusel

Tallinna Jaani kogudus avas pühapäeval oma 150. aastapäeva tähistamiseks eestikeelsete piiblite püsiväljapaneku "Eesti Piibel: alguses oli sõna".

Tänavu kinkis piiblite koguja, köitekunsti, nahkköite ja vanade trükiste restaureerimise eestvedaja Enn Jaanisoo oma restaureeritud piiblite ja palveraamatute kogu Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) Tallinna Jaani kogudusele.

Avatav näitus ongi valik sellest, mida see kogu sisaldab. Näituse eksponaate on kavas aeg-ajalt vahetada, et avada vaatajale kollektsiooni kogu ilu.

Näitusele on välja pandud ka Toomas Pauli ja Uku Masingu tõlgitud, 1989. aastal ilmunud väljaanne "Uus testament ja psalmid ehk vana testamendi laulud" käsikirja originaalnäidis.

Aastal 1686 trükiti lõunaeestikeelne uus testament ja aastal 1715 põhjaeestikeelne uus testament. Esimene piibel ilmus trükist põhjaeestikeelsena 1739. aastal.

Piiblist algas kirjaoskuse väärtustamine ja pühakirja laiem levik võimaldas eestlaste tõusu kirjarahvaste hulka. See pani aluse ka ühtse eesti keele tekkele, muutudes üldkehtivaks normiks ning mõjutades eesti keele arengut riigikeelena kuni oskuskeelte tekkeni välja.

Suure panuse on piiblitekstide tõlkimisele ning nende keele korrastamisele ja kaasajastamisele andnud EELK-i Tallinna Jaani kiriku kauaaegne õpetaja Toomas Paul.

Näituse kuraator on Erkki Juhandi.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: