Dovlatov tänavu nulli peal: ei tule festivali ega mälestussammast ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Sergei Dovlatov
Sergei Dovlatov Autor/allikas: change.org

2018. aastal jääb Tallinnas ära kirjanik Sergei Dovlatovi festival Dovlatovi Päevad (Dni Dovlatova). Kavatsetud ausammast vähemalt sel aastal veel samuti rajama ei hakata.

Dovlatovi Päevade vedur Jelena Skulskaja ütles portaalile rus.err.ee, et mullu toetasid festivali riigikogu, kultuurkapital, Tallinna linnavalitsus, kultuuriministeerium, kirjanike liit, Vene Teater, erasponsorid ja sajad vabatahtlikud.

Skulskaja sõnul said nad tänu laiale toetusele panna kokku kirju kolmepäevase kava. Tekkis ka plaan püstitada Tallinna Dovlatovi mälestusmärk. "Tollal tundus, et see pidu jätkub," märkis Skulskaja.

Tänavu ei ole rahaabi aga keegi pakkunud. "Vaatamata sellele, et eelmisel aastal sai festival tähelepanu kogu maailmast," nentis Skulskaja, lisades, et üksi ta sellist ettevõtmist läbi viia ei suuda.

"Dovlatov on kirjanik, keda tunnustab terve maailm," rääkis Skulskaja. "Dovlatovi festival kaunistanuks ka Eesti sajandat sünnipäeva. Praegu aga ei saa ma lootma jääda, et keegi viimasel minutil helistab ja pakub toetust."

Tallinna linnapea Taavi Aas kommenteeris, et linnavõim pole toetusest keeldunud, ent vastava ettepanekuga pole keegi tema poole ka pöördunud.

Aas eitas opositsiooni väiteid, nagu keeldunuks Keskerakond Dovlatovi ausamba rajamisest. Linnapea sõnul koguneb sügisel erikomisjon arutama kirjaniku memoriaali loomist.

Komisjon otsustab mälestussamba koha ja tööde ajakava. Komisjoni koosseis pole veel selge, aga Aasa sõnul mahub sinna ka mõni rajamise idee autor.

Jelena Skulskaja hinnangul peab žüriisse kuuluma asjatundjaid ning Dovlatovi lähedasi: skulptorite ja arhitektide kõrval ka kirjaniku tütar Jekaterina Dovlatova ja teisi Dovlatovit tundnud isikuid.

Skulskaja pakub välja kavandite konkursi, mille hulgast saavad internetis meeldivaima hääletada linnakodanikud. Skulskaja tõdes aga, et mingit liikumist ausamba osas seni märgata pole.

Detsembris pani Tallinna linnavolikogu sotsiaaldemokraatide fraktsioon ette toetada Sergei Dovlatovi mälestussammast 20 000 euroga. Rahanduskomisjonist ettepanek läbi ei läinud.

Esimene Dovlatovi festival peeti 2011. aastal. Festival oli mõeldud sealtpeale iga-aastaseks, ent 2015. ja 2016. aastal jäid Dovlatovi Päevad vahele ning rahaliste raskuste tõttu toimus 2014. aastal vaid Dovlatovi Päev.

2017. aastal kasvasid Dovlatovi Päevad taas kolmepäevaliseks.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: