Kiek in de Kökis avatakse fotonäitus Vabaduse väljaku ajaloost ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Eesti Vabariigi 1. aastapäeva paraad vendade Parikaste pildil aastast 1919. Autor/allikas: arhiivfoto

Neljapäeval, 15. veebruaril kell 17 avatakse Kiek in de Köki galeriis näitus "100 fotot. Heinaturust Vabaduse väljakuni". Näitus jutustab fotode abil loo kunagise Heinaturu kujunemisest meie pealinna esindusväljakuks.

Harju värava taguste muldkindlustuste tasandamise järel 19. sajandi alguses jäi praeguse Vabaduse väljaku kohale tühi ala, kuhu sajandi keskel kujunes Heinaturg − plats, kus müüdi heinu ja õlgi, küttepuid, koduloomi ning linde. Esimese suure hoonena kerkis tulevase esindusväljaku äärde Jaani kirik (1862–1867); väljaku keskel oli avalik kaev, platsi lõunaküljel voorimeeste seisukoht.

Linna paraadväljak hakkas Heinaturust kujunema alates 1910. aastast, kui sinna rajati Peeter I ausammas Tallinna vene vägedele kapituleerumise 200. aastapäevaks. Senine porine turuväljak korrastati ning sillutati munakividega, toimuma hakkasid rongkäigud ning esindusüritused.

Väljakul on peetud Tsaari-Venemaale, Eesti Vabariigile ning erinevatele okupatsioonivõimudele olulisi paraade ja rahvakogunemisi. Kuid alati ei ole kõik, mis platsil toimunud, võimude poolt organiseeritud ja kontrollitud. Mõnikord on ka kodanikud saanud oma sõna sekka öelda. Näitusel eksponeeritud fotosid vaadates saab igaüks otsustada, kui palju vabadust on kümnendite vältel Vabaduse väljakul nähtud.

Näitust saadab loengusari:

1. märtsil räägib arheoloog Villu Kadakas teemal "Vabaduse väljaku eellugu: kiviajast Heinaturuni".

22. märtsil tutvustab Tallinna vene muuseumi kuraator Zurab Jänes Peeter I ausamba lugu.

12. aprillil kõneleb sõjaajaloolane Igor Kopõtin teemal "Tallinn Saksa okupatsiooni ja Vabadussõja perioodil 1918 – 1920".

3. mail toimub Eesti Sõjamuuseumi teadusdirektor Toomas Hiio loeng "1940. aasta pöördeline suvi Tallinnas".

24. mail toimub arhitektuuriloolase Oliver Orro ekskursioon "Vabaduse väljak muutuvas ajas 1918-2018", algus Kiek in de Kökis.

Kõikide loengute ja ekskursiooni algus Kiek in de Kökis kell 17.30.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: