Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu aastapreemia pälvis Oliver Orro ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Oliver Orro Autor/allikas: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees/Scanpix

Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu aastapreemia pälvis Oliver Orro Eesti Arhitektuurimuuseumis korraldatud näituse ja sellega kaasnenud raamatu "Kopli sonaat. Vene-Balti laevatehas" eest.

"Kopli sonaat" on kokkuvõte Oliver Orro aastaid väldanud uurimistööst ning annab suurepärase ülevaate Tallinna kunagise ühe võimsama tööstusettevõtte, Vene-Balti laevatehase ja selle asumi kujunemisloost möödunud 105 aasta vältel. Esimese maailmasõja eelõhtul Vene tsaaririigi sõjaliste tellimuste täitmiseks Kopli poolsaare tippu rajatud tehasest kujunes lühikese ajaga Tallinna üks suurimaid ja moodsamaid tööstusettevõtteid. Selle juurde kuulunud asumis oli lisaks tööliste ja juhtkonna elamutele olemas ka kõik eluks vajalik, alates haiglast kuni kino, kiriku ja koolini.

Mahukas raamat hõlmab nii väga suurt kui ka väga väikest, nii pidulikku kui ka argipäevast – kaante vahelt leiab tehase kompleksi algse kavandaja, kuulsa Peterburi arhitekti Aleksandr Dmitrijevi tehtud efektseid projekte, nende kõrval aga fotosid ja jooniseid kuuridest ning kaubaputkadest, pilte inimestest ja trammidest, masinatest ja merest.

Orro koostatud ja suuresti kirjutatud raamat sisaldab mitmeid siiani vähetuntud fakte, mis on kõnekad ja põnevad mitte üksnes Vene-Balti tehase ja Kopli, vaid ka laiemalt Tallinna ajaloo seisukohalt.

Aastapreemia üleandmisel peetud lühikeses tänukõnes väljendas Orro oma siirast imestust ja heameelt selle üle, et tööstusarhitektuur, betoon ja muu selline on pälvinud kolleegide poolt sellist tunnustust. "See näitab, et arusaamad kunstist ja kunstiajaloost, sh arhitektuurist on pidevas muutumises," kinnitas ta.

Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu aastapreemiaid on välja antud alates 1996. aastast, 1972. aastast kuni 1991. aastani tunnustati Eesti kunstiteadlasi Eesti Kunstnike Liidu kunstiteadlaste sektsiooni poolt.  

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: