Galerii: Jagati välja Muuseumirotid, peapreemiad läksid Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumile ja ERM-ile

19. jaanuaril kuulutati Kumu kunstimuuseumis toimunud Eesti muuseumide aastaauhindade galal välja Muuseumiroti võitjad kümnes kategoorias. Parima püsinäituse tiitli ja suure Muuseumiroti sai Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum näituse "Lood ja laulud" eest.

Kultuuriminister Indrek Saare sõnade kohaselt on muuseumidel käesoleval Euroopa kultuuripärandi aastal täita tähtis roll. "Muuseumide aastaauhinnad näitavad taas kord säravat kvaliteeti ja on elavaks tõestuseks sellest, et kultuuripärand on jätkusuutlik. Hea muuseumi taga seisab aga kogukond - tänu teile ja teie jaoks muuseume arendataksegi. Hea meelega annaksin täna mõne Muuseumiroti ka teile," ütles minister Indrek Saar muuseumikogukondi tunnustades.

Sellel aastal laekus konkursile üle 80 taotluse, millest konkursi hindamiskomisjoni otsusel pääsesid nominentide hulka 30 projekti. Nende hulgast valisid komisjonid omakorda välja kümme laureaati. Eripreemia andis juba seitsmendat korda välja ka Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS). 

Muuseumide aastaauhindade 2017 laureaadid on:

Parim püsinäitus: Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi näitus "Lood ja laulud"

2017. aasta parima näitus: Eesti Rahva Muuseumi näitus "Rahvarõivas on norm"

Konserveerimistöö auhind: Merily Paomets ja Sirje Säär Eesti Kunstimuuseumist tõenäoliselt 1760ndate lõpust pärineva ovaalse pärgamendil pastellmaali "Tütarlaps koeraga" ja teose raami konserveerimise eest

2017. aasta parima muuseumikogu arendaja tiitel: Jaanika Anderson ja Ester Oras Tartu Ülikooli muuseumi projekti Muumiate interdistsiplinaarsed uuringud ja tulemuste tutvustamine erinevatele sihtgruppidele eest

Parim muinsuskaitsja muuseumis: Aune Mark Eesti Vabaõhumuuseumist seminarisarja materjalidest konstruktsioonist ja sõlmedest vana maja spetsialistidele eest

Aasta muuseumihariduse edendaja: Toomas Koitmäe, Siim Randoja ja Luize-Ingrid Klimova Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumist interaktiivsete õppematerjalide "Kõik liikuma!" eest

Parim teadustrükis 2017. aastal: Oliver Orro koostatud "Kopli sonaat. Vene-Balti laevatehas“

Parim teadusüritus: Tartu Ülikooli muuseumi korraldatud rahvusvaheline konverents "Vene impeeriumi piiril: Tartu saksa ülikool ja tema esimene rektor Georg Friedrich Parrot"

Aasta parima turundustöö: Helena Haller ja Evelin Värk Eesti Vabaõhumuuseumist algatuse "Koo end ajalukku" eest

Muuseumiarendaja 2017: Sander Olo ja Kairi Põldsaar Eesti Loodusmuuseumist virtuaalreaalsuse filmi "Müstiline ürgmeri" eest

EASi turismiarenduskeskuse kõige külastajasõbralikuma muuseumi preemia Rotilõks: Tartu Ülikooli loodusmuuseum

EASi turismiarenduskeskuse direktori Tarmo Mutso sõnul on turismiarenduskeskus viimastel aastatel palju tutvustanud piiri taga Eesti loodust kui külastajamagnetit ja loomulikult teeb head meelt, kui loodusesõpradel on lisaks loodusest saadud elamustele sedavõrd väärt koht, kuhu minna looduse kohta teadmisi ammutama.

Iga kategooria võitjale oli välja pandud Eesti Kultuurkapitali rahaline auhind 1300 eurot, mille eest võib laureaat osaleda kas "The Best in Heritage" konverentsil Horvaatias Dubrovnikus, Euroopa muuseumifoorumi aastakonverentsil, õppereisil Euroopa aasta muuseumi tiitli võitnud muuseumisse või konkursi aastal toimuv reisil erialase enesetäienduse eesmärgil.

Kõik võitjad saavad endale väikesed Muuseumiroti kujud (skulptor Tiiu Kirsipuu looming). Rändauhinnana jäävad ringlema suured Muuseumirotid näituse ja püsinäituse auhinna võitjale.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: