Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kumus jagatakse täna Muuseumirotte

{{1516342740000 | amCalendar}}
Foto: Kultuuriministeerium

Kumu kunstimuuseumis toimub täna, 19.  jaanuaril Eesti muuseumide aastaauhindade konverents ja gala. Päevasel konverentsil tutvustavad nominendid oma projekte, kelle seast selguvad õhtusel auhinnagalal Muuseumiroti võitjad kümnes kategoorias.

"Suured ja uhked ehitusprojektid on muidugi olulised, aga Muuseumirottidega tahame tähelepanu tõmmata ka sisutegevustele alates kaasamisprojektidest museaalide dokumenteerimiseni. Järgmistel konkurssidel sooviks kindlasti näha ka rohkem regionaalset kirjusust, sest meil on väga häid muuseume üle terve Eesti," ütles kultuuriministeeriumi muuseuminõunik Mirjam Rääbis.

Rääbis rääkis "Vikerhommikus", et traditsiooniliselt on peetud kõige olulisemaks näituse kategooriat – ajutise ja püsinäituse kategooriaid. "Ajutise näituse puhul on meil sellised suured näitused – meremuuseumi "Mayday. Mayday. Mayday", mis just lõppes. Kunstimuuseumi duonäitused "Brücke" ja "Metsikud", mis ka just lõppes ära ja "Kurja lilled", mida saab veel vaadata. Samuti üks suur näitus ERMis "Rahvarõivas on norm. Igal aastaajal"," nimetas Rääbis "Vikerhommikule".

Siis on püsinäitused. "Näiteks väga tore näitus teatri-muusikamuuseumis "Lood ja laulud", mis on väga nutikas näitus väikesele pinnale. Tarbekunsti disainimuuseum oma ilusa disaininäitusega "Kogutud teosed" ja Tartu ülikooli muuseumi "Muumiakamber", mis on Eesti kontekstis pigem ebatavaline näitus."

Muuseumide aastaauhindade konkursile laekus üle 80 projekti, mille seast kultuuriministeeriumi juures tegutseva muuseuminõukogu teemakomisjonid valisid välja 30 nominenti 14 muuseumist.

Auhindu jagatakse kümnes kategoorias: muuseumikogu arendaja, konserveerimistöö, muinsuskaitsja muuseumis, muuseumihariduse edendaja, teadusauhind: trükised, teadusauhind: üritused, ajutine näitus, püsinäitus, muuseumiarendaja ja muuseumiturundaja. Traditsiooniliselt oli konkurents kõige tihedam näituste, hariduse ja trükiste kategooriates.

Iga kategooria võitja saab rahalise auhinna 1300 eurot, mille eest võib osaleda kas "The Best in Heritage" konverentsil Dubrovnikus, Euroopa muuseumifoorumi aastakonverentsil, õppereisil Euroopa aasta muuseumi tiitli võitnud muuseumisse või osaleda konkursi aastal toimuval reisil erialase enesetäienduse eesmärgil.

Kõik võitjad saavad endale väikesed Muuseumiroti kujud. Kujude autor on skulptor Tiiu Kirsipuu. Rändauhinnana jäävad ringlema suured Muuseumirotid näituse ja püsinäituse auhinna võitjale. Lisaks antakse välja EASi turismiarenduskeskuse kõige külastajasõbralikuma muuseumi eriauhind Rotilõks. Auhindade väljaandmist toetab Eesti kultuurkapital.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: