Arvustus. Bukowski ilmutused ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Charles Bukowski portree
Charles Bukowski portree Autor/allikas: Graziano Origa/Wikimedia Commons

Uus raamat
Charles Bukowski
"Ikkagi on tore olla Bukowski"
Kaksikhammas
455 lk.

Kes Bukowskist peab, sellele pole midagi seletada. Juba stardib raamatuärri, hea, kui tee peale jääb viinakauplus. Sealt tuleb ju niikuinii läbi minna, rohkesti veini varuda. Suvalist peeti, võimalikult palju võimalikult vähese raha eest. Rääkigu igasugu kekud käsitööõlledest ja siidritest, Buk on mitmes kohas just peedile oode laulnud.

Kuigi talle läks kõik sisse.

Neile, kes ei tea, on see tellis-tüüpi luuleraamat ehk parim tarvik alkoholistist suurepärase kirjanikuga tutvumiseks. Denveris hooti ilmuv alkoholistide väljaanne igatahes peab Bukowski medalit kõrgeimaks autasuks, mis antakse eluaegse võitluse eest alkoholi vastu, hoolimata vähimatki selle kvaliteedist. Lähemalt kaege ise, uskuge, teil saab lõbus olema.

Ega siit luuletustest tundlemist leia, kui just rämedat pohma mitte tundeks lugeda. Kärakas igal kujul. Ripakil olemisega naised. Maksmata üür, tühi kõht, totakad kakelungid.

Parm, kes parm.

Kes kirjutanud armastuslaulu oma kirjutusmasinale, mitte küll andeks paludes, aga kirjeldades sisse loksutatud erinevaid jooke, sigarituhka ja vaevahigi, kui väsinud kirjanikupea klaviatuuri mõnikord puhkama jäänud.

On juba kole? Hullemaks läheb. Bukowski oli mees, kes kiitles, kuidas ta suitsetab palmilehtedesse keeratud... junne, mida Indias pidalitõbised keeravad. Mulle toodi kah kord, siis võis veel kõrtsudes suitsetada, aga ma ei julgenud, visatakse veel neetud narkomaan välja. Kes ütles umbes nii: kui palju inimesi kokku tuleb, ei ole see võrreldav salati või supi, vaid sodiga. Kes kõrgelt hindas klassikalist muusikat ja arvas, hea kirjutamise tunnid möödugugi selle, sigarite ja veiniga. Kes nimetas oma kolumniseeriat “Räpase vanamehe märkmed”.

Kuidas raamatut tarvitada? Ei soovitaks otsast läbi lugeda. Kindlasti lugege kõigepealt läbi Hasso Krulli rokenroll järelsõna, seal on kõik palju paremini ära öeldud ja tutvustatud kui minu nõdrad näpud iial suudaks. Las ta lihtsalt olla. Käeulatuses. Mõtlikumaks hetkeks või siis nendeks hommikusteks hetkedeks kui, teate küll. Kui ei tea, hoidke Bukowskist üldse eemale, ausalt.

Sest mingi hetk jõuate te tema proosani.

Mis on lõbus, kurb, blabla ja teised kiidusõnad.

Kes ta üldse maale tõi, ei mäleta, aga vist oli Ekspressi telekavas kunagi paar juttu. Sealt tuli endal esimene imetlus. Netis leiti kah jutte ja luuletusi, siis telliti "Hollywood", kus Buk pajatab, kuidas tema juttude järgi filmi tehakse. Edasi läks juba nagu läks. Pole kahetsetud kordagi, puhugu ossinovskid, mis aga tahavad.

Nüüd siis väikene hoiatus.

Päeval, kui raamat minuni jõudis, oli tükk aega südant rõõmustatud. Jõutud lubaduseni, ei iial enam... või siis vähemalt mõnda aega. Koju, kõht täis, raamat, tee piimaga, piip – mis on kah mõnus kooslus.

12. leheküljel tormati õue, peeti ja Priimat, mida tollal veel müüdi. Olemine muutus kohe õigemaks, raamat saavat lugupidamise, mida ta väärib. Selliselt mõjuv kirjanik. Tehke tutvust.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: