Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Casper Clausen Liimast: öeldakse, et me näeme välja nagu vanad mehed, kes tahavad olla noored

Caspar Clausen ansambli Liima
Caspar Clausen ansambli Liima Autor/allikas: Facebook

9. märtsil annab Tallinnas Erinevate Tubade Klubis kontserdi Soome-Taani ansambel Liima, kes andsid möödunud aastal välja teise kauamängiva "1982". Tegime intervjuu ansambli laulja Casper Clauseniga, kes kinnitas, et nad on suurima rõõmuga hipsterid.

Liima tähendab soome keeles liimi. Miks selline nimi?

Me alustasime bändi Soomes ja otsisime nime, mis meile taanlastena meelde jääks. Liima meeldis meile, sest tähtsam on isegi selle nime kõla kui tähendus, kuigi tähendus tuli ka hiljem järgi.

Mis see tähendus on?

See on üsna abstraktne ja selle saab igaüks ise välja mõelda, aga meie jaoks tähendab see asjade kokku liimimist ja kirjeldab ka seda, kuidas me muusikat kirjutame. Lisaks oleme me neljakesi ka mingis mõttes kokku liimitud, aga see on puhtalt meie enda tõlgendus.

Teie viimane album kannab nime "1982" ning see nimi kirjeldab hästi ka plaadil kõlavat muusikat. Kas nn retromuusika tegemine oli eesmärk või juhtus see lihtsalt protsessi käigus?

Meie jaoks ei ole see retromuusika, albumi nimi viitab pigem sellele, et mina sündisin 1982. aastal. Me saime aru ka sellest, et meie inspiratsioon ja lüürika põhinevad üsna levinud kujunditel - me kõik olema 1980. aastate algul sündinud, seega jagame paljusid asju, nagu näiteks Nirvana, Mariah Carey ja "The Terminator".

Need mõjutused said sellel plaadil kokku, "1982" viitab sellele, kust me tuleme, aga ka sellele, kus me oleme praegusel hetkel. See muusika ei põhine kaheksakümnendate mõjutustel, seal võib kuulda küll tolle aja süntesaatoreid, aga see on ikkagi praeguse aja või isegi tuleviku muusika.

Kas on mingid elemendid, mille tahaksid popmuusikast kaotada?

Kui me teeme muusikat, siis kipume tegema seda, mis meile endale sel hetkel meeldib. Popmuusika kasvab praegusel hetkel väga erinevas suunas, võime öelda, et Liima segab endas popmuusika erinevaid elemente, aga samas ei ole me kindlasti traditsioonilises mõttes popbänd. Seega ma ei oskagi öelda, mida tahaksin kaotada...

Kui rääkisin kolleegidele, et teen teiega intervjuud, siis palusid nad küsida, miks te näete välja sellised hipsterid?

Ma isegi ei tea, kes hipster tänapäeval on, aga ma olen suurima rõõmuga hipster. Vahel öeldakse, et me näeme välja nagu vanad mehed, kes tahavad olla noored. Kas see tähendabki tänapäeval hipsterit?

Kas Liima on parem bänd kui Efterklang?

Ei, see on täiesti erinev bänd. Ma ei defineeri neid kuidagi parema ega halvemana, ma arvan, et sama on teiste bändiliikmetega. Sama on lastega, sa ei taha öelda, et üks on parem kui teine.

Me teeme tänaseni Efterklangiga muusikat ja naudime seda väga, aga see on täiesti teine asi. Ma saan täiesti aru, miks osad inimesed eelistavad üht bändi teisele, aga see ei ole meie otsustada, meile meeldivad mõlemad.

Te olete varem Eestis korduvalt esinenud, kuid kõige põnevam kontsert toimus paar aastat tagasi Ruhnu saarel. Äkki võid veidi rääkida, kuidas see kulges.

See oli väga väike ja ilus saar, mis tuli meile üllatusena. Me ei teadnud Ruhnust enne sinna minemist midagi, aga meie sõbrad ütlesid, et peaksime seal esinema. Me mängisime jalgpalliväljakul väravapostide vahel, kus meid kuulasid kohalikud ning üksikud inimesed, kes olid festivalile tulnud (kontsert toimus Ruhnu Rahu festivalil, toim.).

Ruhnu meenutas meile tegelikult kodu, sest kolm meist on pärit pisikeselt saarelt Taanis, mis asub samuti Balti meres. See kontsert oli eriline kogemus, kus me saime inimestega väga lähedaseks, veetsime nende lõkke ääres aega ja jutustasime, need olid väga erilised paar päeva. Tahaksime sinna kindlasti tagasi minna.

Kui te kirjutate muusikat, kas te mõtlete sellele, et inimesed tantsiksid selle järgi? Kas te teete tantsumuusikat?

Me proovisime teha tantsumuusikat, aga siis saime aru, et me tantsime enamikest inimestest erinevalt (naerab).

Parimatel kontsertidel ongi muusika eesmärk see, et inimesed liigutaksid oma kehasid ja ma arvan, et Liima on pigem keha- kui ajumuusika. Meile meeldib, kui inimesed meie muusika järgi tantsivad, loodame seda näha peagi ka Eestis.

Mis muusikat sa ise praegusel ajal kuulad? Kes on sinu viimase aja lemmikud?

Ma olen läinud ajas tagasi ja kuulanud palju filmimuusikat, eriti Bernard Herrmann vana loomingut. Uuest muusikast kuulasin Anna Von Hausswolffi uut plaati, mis kõlab kuidagi haigelt ja ilusalt. Ma olen pikka aega tema fänn olnud, see on üks neist asjadest, mida ma uuest muusikast väga naudin.

Liima andis eelmine aasta välja teise plaadi, millal võib kolmandat kauamängivat oodata? Kas te juba teete uut muusikat?

Praegu me tuuritame ja otsustasime, et jätkame sellega 2018. aasta esimesel poolel, aga pärast festivalihooaega vaatame, mis saab. Meil ei ole veel mingeid plaane, me hoiame kõik lahtisena.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: