Andres Luure: kas inimestel on elus tähtsamaid probleeme kui armastus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Plekktrumm", Andres Luure Autor/allikas: ERR/Kairit Leibold

"Plekktrummi" hooaja viimases saates oli külas vikipedist, tõlkija ja filosoof Andres Luure, kellega arutleti armastuse teemadel.

Värskes Teater. Muusika. Kinos ilmus Andres Luure tekst, kus ta kutsus üles nägema armastust ka viimasel ajal ühiskonda lõhestanud nähtustes. "See on esimene tekst, mille ma olen avalikkusele suunanud, varem on mulle tundunud, et mul ei ole midagi öelda. Mulle tundus, et avalikus arutelus ei ole põhimõtteliselt midagi teistmoodi kui isiklikus suhtluses, mis puudutab seda, et me teeme üksteisele haiget, riivame, solvame ja viisid, kuidas sellest üle saada, peaksid olema ühesugused. Meil on küll arvamus, et kui rääkida avalikult, siis tuleb polemiseerida, rakendada kõige karmimaid poleemilisi võtteid selleks, et oma sõnumit hästi välja tuua. Aga see tähendab ka seda, et inimene, kellele see on suunatud, tunneb, et teda ei armastata ja siis ta ei taha ise ka armastada," selgitas ta oma mõttekäiku.

Luure sõnul püüavad filosoofid enamasti vältida sellised defineerimatuid väljendeid nagu "armastus". "See, et ma seda sõna kasutan, on omamoodi julgus. Üldiselt filosoofidel on selline hirm, et nad mõtlevad valesti ja kui nad kasutavad sellist sõna, mis pole defineeritud, siis pole isegi selge, mis on selle valesti mõtlemise kriteeriumid ja seda nad püüavad vältida. Nad tahavad mõelda õigesti ja sellest tuleb see, et mõisteid püütakse täpselt defineerida. Kui me räägime armastusest nii, et me teda ei defineeri ja jätame ebamääraseks, siis see peegeldab seda, et me ei ju tegelikult ei tea, mis see armastus on. Armastus ei ole midagi niisugust, mis oleks allutatav mõtte haaramisele. Ja me peame õppima armastust tundma, aga mitte ära defineerima, mis ta on, sest siis ta ei saa meile ennast näidata," rääkis ta.

Luure on andnud loenguid Tallinna ülikoolis ja õpetab ka Eesti teatri- ja muusikaakadeemias ning tema jaoks on üheks kõige olulisemaks teemaks, millest rääkida, just armastus. "Üks on see kui võtta filosoofid ja teine kui võtta inimesed, kes õpivad filosoofiat üldainena – miks nemad peaksid armastusest rääkima. Kui võtta filosoofid, siis ma olen erandlik selles suhtes, et ma tõstan selle esile kui kõige tähtsama teema, millele mõelda. Minu vaates, mida kaugeltki kõik filosoofid ei jaga, on filosoofia tuum mõttevormi arendamine selleks, et mõelda asjadest, millest ei saa mõelda. Me teeme mõtlemisele ruumi juurde, et ta pääseks sinna, kuhu varem pole pääsenud. Miks seda ruumi vaja on? Kui ei oleks armastust ja inimesed ei tahaks armastada, siis mitte keegi ei võtaks ette seda rasket tööd neid mõtevorme välja mõelda, aga armastus nõuab seda, sest sa ei taipa, kuidas sa pead armastama. See oli filosoofi seisukohalt. Aga need teised – kas siis inimestel on elus mingeid tähtsamaid probleeme kui armastus? Kui ma tahan näidata, et ma räägin millestki, millest neil kasu on, siis eeskätt ma peaksingi armastusest rääkima," ütles ta.

Püüdes armastust siiski defineerida, tõi ta välja, et see võiks olla: "Austus, tunnustus, hoolimine ja lugupidamine – armastus paigutub kuidagi nende sisse, seal võib veel midagi olla, aga see on see kui lähedale ma olen sellele jõudnud." Tema sõnul on isiksuse kujunemise lähtepunktiks alati see, mida inimene ise enda kohta usub. "Inimese isiksus, kui ta ei ole väga küps, on ta üles ehitatud sellele, et ta kardab armastust. See lähteseisund on, et "mina ei usu, et mind armastatakse" ja sellest hakkab inimese isiksus kujunema. Kui ta ei usu, et teda armastatakse, siis ta peab kuidagi selles olukorras ennast vee peal hoidma. Inimesel on tavaliselt kaks strateegiat, mida nad siis teevad, esimene on panna ennast uskuma, et ma väärin armastust. See tähendab, et ma pean olema hästi väärtuslik, täiuslik, õige, eksimatu, ei tohi teha vigu. Teine on niisugune, et ma teenin armastuse ära ja pean olema hea ja tegema häid tegusid. Selle asemel, et võtta armastus vastu uskudes, et mind armastatakse. Armastus ainult ootab – võta mind vastu, ta on olemas, teda on külluses, aga inimene ei usu, et teda võidakse armastada. Nii kui inimene võtab selle vastu, siis ta mõistab, et ta on täiesti piisav selleks, et olla armastatud."

Luure soovitus, kuidas ellu rohkem armastust tuua, on saada üle hirmudest: "Ma pean rääkima julgusest, sest armastuses ongi põhiline julgus, sest hirm ja kartus on armastuse vastandid. Ma soovitan kõigile inimestele seda, et kui nad tunnevad, et nad jätavad midagi tegemata selle pärast, et nad ei julge, et isiksus on ohus, siis tehku just seda. Siis tuleb armastust juurde ja kui sa näed, et teisel inimesel armastusest puud jääb, siis tuleb teda julgustada."

Ta on olnud üks esimesi eestikeelse Vikipeedia kaastöölisi ja aktiivne artiklite kirjutaja, kes on selle eest saanud ka nii aasta vabatahtliku tiitli kui ka teenetemärgi. Ta tunnistas, et tema koostatud on ka Vikipeediast leitav artikkel armastusest. "Suurem osa on küll minu kirjutatud, aga seal pole peaaegu mitte midagi sisulist, seal on peamiselt kirjanduse loetelu ja see on nii hõlmamatu teema, et ma lihtsalt ei suuda seda kirjutada," rääkis Luure.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: