Arvustus. Taavi Tulev seob looduse ja tehnoloogia

Taavi Tulev salvestamas
Taavi Tulev salvestamas Autor/allikas: Katrina Tulev / Facebook

Uus album

Taavi Tulev
 
●● (ise välja antud)

8/10

Taavi Tulev on üks neid artiste, kel jätkub julgust ujuda vastuvoolu. Tulevi kontseptuaalne elektroonika läheb alati oma rada vaatamata moevooludele. Tõsi, Tulevi loomingus on olnud etappe, mil ta avalikult flirdib popmuusikaga (projekt Laulan Sinule) või moodsa teknoga (T400), aga need pole ju tegelikult muud kui märgid või teetähised Tulevi loomingus.

Merekohinat (2013. aastal välja antud albumid "Rand", "Kuku!") Tulevi loominguks nimetada küll ei saa, siinjuures on ta pigem vahendaja rollis. Tänavu ilmunud täppidega albumil, mille kujundusel on kaasa aidanud maalikunstnik Kristi Kongi ja Katrina Tulev, avaneb minimalistlik ning ambientlik tehnoloogiline helimaastik, mille struktuursus jäljendab loodushelisid. Album koosneb neljast palast, mida võiks nimetada ka mentaalseks tantsumuusikaks. Lugude pealkirjadele on raske omistada mingit tähendust, saladuseks jääv avarada "720-300" on krüptiline võti ülejäänud albumi juurde, esimese poole teine rada "Mental" annab keskendumisvihje neile, kes on muusikatarbimisel harjunud lähtuma pealkirjadest.

Teise poole esimene lugu "12345" võib olla ka lihtsalt numbrijada, kuid miski ei välista, et tegu on mingi salakoodiga, mis päädibki apokalüptilise "Viimsepäeva valsiga". Ülesehituselt ehk kompositsioonilt on album terviklik, leiduvad sissejuhatus, teemaarendus, kulminatsioon ja finaal. Rajad on orgaaniliselt seotud, shuffle-kuulamise välistab juba helikandja - elitaarselt valge vinüül, mille pooli eristavad vaid värvilised täpid. Esmapilgul lihtne struktuur täieneb loo arenemise käigus, üksteisele kuhjuvad elektroonilised kihid ning kajad moodustavad uusi rütme, arenguid ja ruume, kaosest tekib kord.  

Tulevi täpialbum on nõudlik, ta tahab kuulajat täienisti, taustaks ega tantsuks ta ei sobi. Albumil ilmneb püüd liigne taandada. Sellele viitavad kujundus ja lugude ülesehitus. Lähtudes naturaalsuse analoogist, mida Tulev elektrooniliste vahenditega püüab saavutada, on tehnitsistlikult taasloodud maailm siin hõlpsalt kujutletav. Kuulajal jääb otsustada, kas hõbedased kuused albumi kaanel väljendavad inimese loodud tehismaailma või muinasjutulist ideaali inimkätest puutumatust muistsest laanest.   

Kuulake. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: