Suvemütoloogia. Paljad inimesed

Alates 2. juulist kuni 5. augustini räägivad Urmas Vadi ja Peeter Helme igal hommikul Vikerraadios eestlaste suveharjumustest: meie suve omapäradest, mõnudest, nuhtlustest ja traditsioonidest ehk – suvemütoloogiast. Kolmanda saate teema olid paljad inimesed.

Nii kui kevad hakkab tulema, isegi kui on veel külm, ikkagi hakatakse oma valget keha, mis on terve talv kaetud olnud, vaikselt paotama. Keegi näitab veidi naba, mõni käsivarsi, mõni sääri, see kõik on tore. Eriti kui inimesed on ilusad. Aga tõeline paljaste inimeste triumf läheb lahti muidugi suvel. Ja paljud ootavadki seda aega just sellepärast, et siis ei pea end riidesse panema, saab kogu aeg paljalt ringi käia. Mõni ütleb, et paljalt on inimene vaba. Ja siinkohal on muidugi paslik meenutada meie esiema Eevat, kes sehkendas maoga ja sõi keelatud vilja ja me saime teada, et me oleme paljad ning sellepärast me kõik nüüd kannatamegi ja varjame oma keha ja topime enda ümber pükse, mantleid, kasukaid ja salle. Ilmselt on paljudel nudistidel mõttes see küsimus, miks see Eeva ei võinud jätta Jumalale seda üht ja ainukest õunapuud? Jumal tahtis kah privaatsust, et tal oleks vähemalt tema oma õunapuu, ta oli inimese ja maailma heaks nii palju teinud, tal ju võinuks olla tema oma privaatne puu! Aga ei.

Suvel näeb neid paljaid inimesi, kes tahavad enda keha ja ilu teistele näidata, see kaunis alastus lausa kiiskab silma. Aga on ka neid, kes ei taha enda keha eksponeerida, vaid nad on paljad iseendi pärast. Ja neile on peamine see, et saaks võimalikult palju päikest ja võimalikult igale poole. Elasin kunagi aastaid tagasi Tallinnas Stroomi rannas ja mulle tundus, et seal peeti päevitamises lausa mingeid meistrivõistlusi, milles oli vaikides kokku lepitud. Juba hommikul kell kuus olid platsis kõige tugevamad ja vintskemad päevitajad, kelledeks olid peamiselt eakamad prouad ja härrad. Nad olid tumepruunid, rannas, liiva taustal lebamas nagu šokolaadinööbid. Ja nemad päevitasidki iseenda pärast. Kangemad naised olid loobunud rinnahoidjatest ja tšempionitest päevitavad vanamehed olid küll püksid jalga jätnud, aga nad olid püksid endale kannikate vahele rullinud nagu köie, sest ka kannikad vajavad päikest.

Ja siis on muidugi veel üks liik päevitajaid, need on vana kooli taksojuhid. Muidu päevitavad nad nagu inimesed ikka, ainult lisaks ujumispükstele on neil seljas nahkvest ja ees vuntsid. Jah, seda kõike teeb meiega suvi.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: