Kiasmos: loome kontrastidel põhinevat muusikat, mida öösel kell neli kuulata

Kiasmos Intsikurmul
Kiasmos Intsikurmul Autor/allikas: Martin Kosseson

Pärast Intsikurmul esinemist jätkus Ólafur Arnaldsil Kiasmosest paar vaba hetke ERR-iga vestlemiseks, samal ajal kui Janus Rasmussen, Islandilt pärit duo teine pool laval varustust kotti pakkis.

Sa astusid just Intsikurmu lavalt maha – kuidas etteastega rahule jäid?

Mulle meeldis see väga. Me olime täna eriti mängulised, tõstsime üht-teist ümber ja eksperimenteerisime palju. See on alati lõbus.

Kas korraks esinesid ka probleemid tehnikaga?

Ma ei teagi mis täpselt juhtus, aga jah, üks mu süntesaator keeldus vahepeal koostööst. Samas šõud see oluliselt ei mõjutanud – need on sellised väikesed asjad, mida publik ei pruugi isegi tähele panna, aga minu meeleolu see muudab, sest nüüd pean ma muusika mängimise asemel mõtlema sellele, kuidas ma selle tõrkuva tehnika korda saan. Umbes kümme minutit süntesaator ei töötanud aga pärast sai kõik joonde.

Eestis oli see teil esimene kord, kuidas te siia sattusite?

Ma ei teagi! Keegi lihtsalt kutsus meid. Nii see käib – teed Islandil ühe loo ja järgmisel hetkel oled sa Eesti inimeste ees (naerab).

 

Kuidas te Janus Rasmusseniga koos muusikat tegema hakkasite?

Me lihtsalt istusimegi koos maha ja hakkasime improviseerima. Alustasime mõne mõtte või viisijupiga ja proovisime selle lauluks kirjutada. Kõik käib katse-eksitus meetodil. Ajaga pole see kusjuures raskemaks läinud, Kiasmose muusika on alati üsna loomulikult tulnud. Muidugi on väsimusehetki, kümme lendu kümne päeva jooksul, aga see on kõik osa tööst. Me ootasime päris kaua enne millegi avaldamist, kuna Kiasmos sai esialgu loodud vaid oma lõbuks, aga ühel hetkel võtsime julguse kokku.

Mulle tundub, et Kiasmose muusika on ideaalne öösel kell neli koju kõndimiseks. Mis sa sellest arvad?

Ma arvan, et see on tegelikult päris lahe. Laivis kõlame me muidugi teistmoodi, siin on see rohkem peomuusika. Aga jah, mulle täitsa meeldib see kirjeldus, ma kuulaksin seda ise ka kell neli koju kõndides.

Seni on kõik teie laulunimed olnud minevikuvormis tegusõnad (Blurred, Looped, Paused jne). Miks nii?

See on täiesti juhuslik (naerab). Me panime esimesele kahele laulule sellised pealkirjad, kuna see tundus lõbus ja nüüd on see kõikide lauludega niimoodi läinud. See ongi kõik! Kui millegagi juba algust teha, on raske lõpetada (naerab).

 

Nimedest rääkides, kas ka nimi Kiasmos tähendab midagi?

Jah, Kiasmos on tegelikult teadlikult valesti kirjutatud sõna "Chiasmus". See on grammatiline termin mis tähendab sisuliselt lauses oksüümoroni kasutamist nagu "see jõledus oli ilus" või midagi sellist. Kõik põhineb kontrastil ja vastandustel. See sobis meile hästi, kuna me ühendame ise oma loomingus meloodilisi klaverikäike madalate biitidega.

Laval olles mainisid sa veel, et ootad juba veebruaris Eestisse naasmist – mis siis juhtuma hakkab?

Veebruaris esinen ma siin ka oma sooloprojektiga, aga täpsemalt Tallinnas, Alexela kontserdimajas. See on osa mu maailmaturneest, täpset kuupäeva ma ei mäleta (18. veebruar - toim), aga millalgi veebruaris küll!

Janus Rasmussen (vasakul) Ólafur Arnalds (paremal) Intsikurmul Autor: Martin Kosseson

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: