Galerii. Eesti Festivaliorkester andis Hamburgis kontserdi täissaalile ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Maestro Paavo Järvi dirigeerimisel astus Eesti Festivaliorkester (EFO) 15. augusti õhtul taas täissaalis publiku ette Euroopa ühes uusimas kontsertmajas, Elbphilharmonie Hamburg suures saalis, mis lõpetas orkestri tänavuaastase Eesti 100 turnee. 

Euroopa ühe kõige hinnatuma kontsertmaja, Elbphilharmonie Hamburg publikule esitati sama kava, mis esmaspäeva õhtul BBC Promsil Royal Albert Hallis tõi publiku katkematu aplausi ja muusikakriitikute tunnustuse üle maailma. Ettekandele tuli Paavo Järvi poolt kokku pandud Põhjamaine kava: Pärdi kolmas sümfoonia, Sibeliuse viies sümfoonia ning Griegi klaverikontsert maailmanimega pianisti Khatia Buniatishvili soleerimisel. 

Eesti Festivaliorkestri kava, mida esitati BBC Promsil ning Hamburgis sai inspiratsiooni Eesti juubeliaastast. "Eesti 100 puhul tahtsin kindlasti esitada just Eesti helilooja, Arvo Pärdi 3. sümfooniat, mis on Eesti sümfoonilise muusika kõige tähtsam teos," lausus Eesti Festivaliorkestri juht ja dirigent Paavo Järvi. "Lisaks sobisid hästi meie Põhjamaisse kavasse legendaarsed heliloojad Sibelius ja Grieg. Sibeliuse sümfoonia nr 5 on minu isiklik lemmik ja ma teadsin, et orkester mängib seda fantastiliselt. Griegi klaverikontsert on minu üks lemmikumaid üldse kogu klaverirepertuaaris ja meil oli võimalus seda mängida koos solist Khatia Buniatishviliga, kes on minu kõige lähedasemaid muusikuid ja sõpru, fantastiline pianist Gruusiast." 

Eesti Festivaliorkestri Eesti 100 augustiturnee sai alguse taas kodupubliku ees, Pärnu Muusikafestivalil, andes 11. augustil unustamatu lõpp-kontserdi koos maailmanimega viiuldajanna Midoriga. Seejärel tegi orkester Paavo Järvi juhatamisel eduka debüüdi Londonis BBC Promsil ning Elbphilharmonie Hamburgi suures saalis. 2019. aasta kevadel on orkestril plaanis Aasia turnee.

"BBC Proms oli justkui kirsiks tordil meie Eesti 100 välisturneel, millega alustasime eelmise aasta Pärnu Muusikafestivalil," lausus Paavo Järvi. "Eelmise aasta augustis astusime üles Põhjamaade suurimates kontsertsaalides ja klassikalise muusika festivalidel. Tänavu jaanuaris alustas orkester oma Euroopa turned Erkki-Sven Tüüri 9. sümfoonia "Mythos" esiettekandega Estonia kontserdisaalis ja Brüsselis kaunite kunstide keskuses Bozaris, jätkates täissaalidele üle Euroopa."

BBC Promsi festivali korraldab Briti rahvusringhääling BBC ning tegemist on Euroopa ühe suurima ja vanima klassikalise muusika festivaliga, kus esinevad tippmuusikud kogu maailmast ning mille eesmärgiks on tuua parimad klassikalised muusikapalad laia avalikkuse ette. Esimene Promsi kontsert toimus 10. augustil 1895 ning festival on jäänud truuks oma algsele eesmärgile esitada võimalikult erinevat muusikat võimalikult kõrgetasemelises ettekandes võimalikult suurele publikule ja võimalikult odava piletihinnaga. Proms on lühend nimetusest promenade concerts, mis vihjab, et tegemist on vabas õhkkonnas toimuva "jalutuskontserdiga". 

EFO tuli esimest korda Paavo Järvi käe all kokku 2011. aastal, kandes toona nime Pärnu Festivaliorkester. Eesti Festivaliorkester koosneb parimatest Eesti orkestrantidest, välisriikides karjääri tegevatest Eesti muusikutest ning Euroopa tipporkestrite liikmetest, andekatest muusikutest, kelle Paavo Järvi valib iga kord isiklikult välja. Orkestri juht ja dirigent on Paavo Järvi. Orkestri kontsertmeister on Philippe Aiche, kes on ühtlasi ka Orchestra de Paris kontsertmeister. Eesti Festivaliorkestri eriline kõla ja mängukvaliteet on äramärkimist ja tunnustamist leidnud mitmete juhtivate muusikakriitikute poolt maailmas.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: