Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Draama 2018 toob Tartusse Eesti sajandi lood

3. septembril algab Tartus Eesti Teatri Festival Draama 2018. Teatrifestivali programmi moodustavad Eesti Vabariik 100 teatrisarja "Sajandi lugu" kõik 13 lavastust ja lisaks veel 13 eriilmelist lavastust, mille on programmi valinud Draama 2018 kunstiline juht Ivar Põllu.

Festivalil etenduvad kõik EV100 teatrisarja "Sajandi lugu" lavastused ning see programm on ühtlasi ka Balti Teatri Foorumi programmiks. Balti Teatri Foorum toimub igal aastal erinevas Balti riigis ning sel aastal tulevad Leedu ja Läti delegatsioonid Tartusse. Foorumi eesmärkideks on Balti riikide rahvusdramaturgiate tutvustamine, tõlkijate ja teatrite vaheliste kontaktide arendamine ning võimaluste loomine üksteise näidendite vastastikuseks lavastamiseks.

"Kõik EV100 teatrisarja "Sajandi loo" lavastused tõlgitakse inglise keelde ja väliskülalisi ootame lisaks Läti ja Leedu delegatsioonidele kõikjalt maailmast," lisas foorumi kaaskorraldaja, Eesti Teatri Agentuuri juht Kirsten Simmo. Foorumi võtab kokku rahvusvaheline konverents "Baltic Lines" Balti riikide dramaturgiast 8. septembril Von Bocki majas.

Ivar Põllu tutvustab festivali programmi: "Selleaastase festivali kavas on kõik Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul teatrite koostöös sündinud "Sajandi loo" lavastused ning kogu festival on eriprogrammile juurde õmmeldud justkui pintsak nööbile. Aga miks mitte, kord saja aasta jooksul võib ja peabki. Riigi sajandal aastapäeval vaatame rahvuslikkuse ja kroonulikkuse, endaks jäämise ja muutumise piire eesti teatris ja ühiskonnas."

EV100 suursündmuste juhi Margus Kasterpalu sõnul on Eesti riigi sajandi lugu ja ka tulevikustsenaariumid juubeliperioodi jooksul vaatajate ees lahti rullunud. Draama 2018 festival pakub aga võimaluse kõik Eesti riigi loo kümnendid EV100 teatrisarja "Sajandi lugu" maratoni jooksul läbi sammuda.

Lisaks rikkalikule teatriprogrammile toimuvad festivalil etenduste järgsed arutelud, raamatu "Teatrielu" esitlus, endise Endla Teatri teatrijuhi Ain Roosti vitraažinäitus "Sada aastat teispool klaasi" Eesti Rahva Muuseumis ja tehniliste teatritöötajate loomeprotsessi kajastav näitus "Sissevaade" Vanemuise väikeses majas. Esmakordselt toimub Tartus Teatri NO99 tantsumaraton ning Tartu Uue Teatri lavastuse "Praktiline Eesti ajalugu" laulude kontsert.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: