Arvustus. Maarja Nuut & Ruum pakuvad androidset pärimust

Maarja Nuut (paremal) ja Hendrik Kaljujärv on koos esinenud 2016. aasta teisest poolest.
Maarja Nuut (paremal) ja Hendrik Kaljujärv on koos esinenud 2016. aasta teisest poolest. Autor/allikas: Renee Altrov

Uus plaat

Maarja Nuut & Ruum

"Muunduja" (130701)

8/10

 

FatCati alaleibli 130701 alt välja antud "Muunduja" on Maarja Nuudile kolmas album, koos Ruumiga (Hendrik Kaljujärv) on see aga esimene koostöö. Huvi pakub uue albumi juures ka asjaolu, et selle produtseeris legendaarne Howie B, kes on teinud koostööd Björki, Brian Eno ja Trickyga. Nuut ja Kaljujärv on öelnud, et töö albumi kallal koos Howie B ja Evar Anveltiga on olnud neile oma helimaailma arengus tähtis, sest tõi nad välja mugavuskeskkonnast ning pani katsetama uusi kõlasid ja instrumente.

Maarja eelmise albumiga "Une meeles" (2016) võrreldes ongi "Muunduja" kõlalt rikkam. Nuudi mälutasanditele, millelt ta komponeerib, lisanduvad toetavad taustad nii elektrooniliselt kui analoogpillidelt. Tõtt öelda, eristus ja vastandus elektrooniline-analoogheli kaotab siin tähenduse. Pärimusmuusikast üle kanduvad lood ja motiivid saavad osaks XXI sajandi helipildist, säilitades seejuures eheduse. Eesti kuulajale on see vaieldamatult pärimusmuusika, murdekeele rikkuse, regilaulule omase korduse ja siinsele meelelaadile omase melanhoolse süngusega. Kuulajale väljastpoolt on see eksootika, ürgse puutega futurism, mida on raske žanriliselt määratleda.

Kaljujärve ja Nuudi koostöö põhineb ühisel mõttelaadil, millega läheneda pärimusmuusika troopidele. Kaljujärve elektroonilised taustad loovad peaaegu müstika piiridel tegutsevale Nuudile sobiva ja tugevama pinnase. "Muunduja" maastik koosnebki eristamatult laotud kihtidest, need on nii instrumentaalsed kui mentaalsed. Iga lugu on kontrollitud ekskurss sellesse materjali või helimaastikule, kuulajal ei lasta aga sügavale sellesse laukasse vajuda - loo pikkused ei ületa kuut minutit ning albumi kompositsioon hoiab tasakaalu kergemate ja raskemate palade vahel. Sobivaks näiteks üksteisele vastanduvad ja ka toetuvad järjestikused rajad "Muutuja" ja "Mahe", kus raskest tumedusest kasvab välja helgem laad, motiivid korduvad ja kattuvad, luues uusi kõlamustreid igal kuulamiskorral.

"Muunduja" albumina keeldub andmast tõlgendusvalemit, kas võtta seda kui urbanistlikku sümfooniat unustusse vajuvatest minevikuvarjudest või elavat pärimusmuusikat, mis on omandanud värske, hõbedaselt läikiva androidse vormi. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: