Duo Maarja Nuut & Ruum tähistab albumi ilmumist audiovisuaalsete sündmustega

Maarja Nuut (paremal) ja Hendrik Kaljujärv on koos esinenud 2016. aasta teisest poolest.
Maarja Nuut (paremal) ja Hendrik Kaljujärv on koos esinenud 2016. aasta teisest poolest. Autor/allikas: Renee Altrov

Reedel, 5. oktoobril ilmub duo Maarja Nuut & Ruum esimene ühine album "Muunduja". Uue albumi muusikat saab sel sügis-talvel kuulda Eestis kahel õhtul: 4. oktoobril Tartus ja 5. oktoobril Tallinnas. Kodupublikule mõeldes on Maarja Nuut ja Hendrik Kaljujärv oma kahe-aastase koostöö tähistamiseks loonud erilised audiovisuaalsed sündmused, kuhu on kaasatud ka teisi eksperimentaalseid muusikuid.

Tartu kontsert toimub 4. oktoobril algusega kell 19.30 Tartu Uues Teatris. Lisaks duole esineb hinnatud helikunstnik ja visuaale loov Klara Lewis Stockholmist.
Tallinna kontsert ja pidu toimub 5. oktoobril algusega kell 20.30 Noblessneri sadamas klubis HALL. Lisaks duole ning Klara Lewisele esitab uut materjali Aivar Tõnso oma projektiga Hüpnosaurus, DJ-seti teevad Ats Luik ning Jamaica Suk Berliinist.

Duo annab sel sügis-talvel ligi 20 kontserti, mis toimuvad nii Euroopa suurlinnade kontserdimajades kui ka klubides. Kahel oktoobriõhtul esinevad Maarja Nuut ja Hendrik Kaljujärv Prantsusmaal koos Normandia kammerorkestriga, kellele on duo muusika seadnud Ülo Krigul.

Albumi "Muunduja" annab välja Suurbritannia plaadifirma 130701, mis avaldab peamiselt post-klassikalist muusikat, nad on teinud koostööd artistidega nagu Max Richter, Hauschka, Set Fire To Flames jt. 130701 kuulub plaadifirma FatCat Records alla, mis tegutseb aastast 1989; nende muusikavalikusse kuulub post rock, indie, minimal techno, noise jm ja nad on avaldanud näiteks Sigur Rósi, Animal Collective'i jpt loomingut.

Klara Lewis loob mõjuvaid heliskulptuure, kombineerides erinevaid kõlaruume. Algmaterjalina kasutab ta välisalvestusi, lahti võetud ja uuesti moel kokku pandud rütmimustreid ning nihestatud elektroonilisi helisid. Tema eksperimendid loovad piiriseisundeid, mis on samaaegselt nii lootusrikkad kui melanhoolsed, haprad kui ka jõulised. Tema esinemisi saadab intensiivne, ruumi täitev visuaalia, mida ta ise kohapeal loob. Lewis pälvis oma 2014. aastal Editions Mego all ilmunud debüütalbumiga ühtaegu nii paljude kriitikute kui ka kogu skeene tähelepanu, Suurbritannia üks olulisemaid muusikaajakirjanikke Mary Anne Hobbs nimetas ta aasta tõusvaks artistiks.

Hüpnosaurus on 90.aastate alguses Aivar Tõnso poolt loodud ja hiljem koos Raul Saaremetsaga jätkatud elektroonilise klubimuusika nähtus. Selle kümnendi keskel ärkas see plaadifirma Porridge Bullet toel taas ellu, leides koheselt laialdast rahvusvahelist tähelepanu. Tänase Hüpnosauruse peamine siht on algusajale omase tunnetuse taasleidmine, kui muusikat loodi kujuteldavale klubile, kus sulandusid ürgilm ja ülim tulevikufantaasia. Nii kohtuvad selle minimalistlikus ent tihedas muusikas tumedus ja jõulisus unenäolise helguse ja ajatu iluga. Lähiajal ilmub Hüpnosaurusel uus EP ning toimub Suurbritannia minituur.

Maarja Nuut on laulja ja viiuldaja ning esineja, kes on võitnud paljude kuulajate ja kriitikute tähelepanu üle maailma. Täna üks rahvusvaheliselt tunnustatumaid ja enim kontserte andvaid Eesti muusikuid on välja andnud kaks albumit – "Soolo" ning "Une meeles" – mõlemad on toonud talle rohkelt publikut ning mitmeid auhindu.

Hendrik Kaljujärv on loonud hulgaliselt helikujundusi ja muusikateoseid teatrilavastustele, näitustele ja filmidele, ühtlasi on ta lavastaja ja etenduskunstnik. Ta on võitnud auhindu nii oma heliloomingu kui lavastajatöö eest. Hendrik on osalenud mitmetes muusikakooslustes, lisaks koostööle Maarja Nuudiga tegutseb ta koos Karl Saksiga Cubus Larviku nime all.

Maarja Nuut ja Hendrik Kaljujärv on koos esinenud 2016. aasta teisest poolest.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: