Tiina Kaalep: Silver Anniko pärijad jõudsid lõpuks kokkuleppele

Tiina Kaalep
Tiina Kaalep Autor/allikas: Ave Maria Mõistlik/commons.wikimedia.org

Kirjastus Hea Lugu teatas, et trükist tuli Silver Anniko kultusromaani "Rusikad" uustrükk. Anniko romaan "Rusikad" ilmus 1979. aastal ning oli kavandatud triloogia esimese osana. Kirjastuses Eesti Raamat ilmus ta tollal tugevate kärbetega ning pole sestsaati legaalselt uuesti välja antud. Kirjastuse Hea Lugu juht Tiina Kaalep kommenteeris teose ilmumislugu ja täpsustas, millise versiooniga on tegemist.

"Pärijate esindaja pöördus meie poole ja ühendas meid teiste Silver Anniko järglastega," rääkis Tiina Kaalep, kelle sõnul on kirjastusel mitu lepingupartnerit, sest Silver Annikol on palju järglasi.

"Tal oli mitu perekonda ja lapsi eri abieludest. Meiega ühendust võtnud Epp Reimets on Silver Anniko lapselaps," märkis Kaalep.

1979. aastal hakkas Anniko pidama kirjanikuametit Viljandimaal Pirmastu külas Söödi talus, kus ta 1982. aasta mais koos kihlatuga röövmõrva ohvriks langes. Kommunistide kuritegude kohta 1940. aastatel materjale kogunud Anniko mõrvas ametliku versiooni kohaselt kohalik mees Vambola Naarits.

"Epp Reinmets tõi kirjastusse Silver Anniko arhiivi, mitu kasti materjali," kommenteeris Tiina Kaalep. "Pärijad lootsid, et võibolla on seal avaldamata teos, leidsime aga selle versiooni "Rusikatest", mille Anniko oli saatnud 1979. aastal Eesti Raamatusse. Üle 1500 lehekülje."

Romaan oli papist toimikute kujul ning kirjastus lõi selle arvutisse ning toimetas minimaalselt: tegemist oli viimase toimetatud versiooniga. Kastidest leiti ka varasemaid versioone "Rusikatest".

"Kui me võrdlesime seda sisselöödud versiooni omal ajal ilmunuga, siis ilmneb, et lõikude kaupa on materjali välja jäetud," sõnas Kaalep. "Meil ilmunu on nüüd autori tahe."

Tiina Kaalep vestles kärbete osas ka tollase Eesti Raamatu peatoimetaja Aksel Tammega, kes möönis kärpeid, aga ei mäletanud täpselt.

2011. aastal sattus teos "Rusikad" kohtuasja keskmesse, kui ettevõtja Raivo Remmelgas avaldas pärijate loata kordustrüki Silver Anniko romaanist "Rusikad", mille koguni 5000-eksemplarine tiraaž läks hävitamisele.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: