Teet Kallas: "Rusikad" oli väga jõulise autori kõvahäälne karjatus

Kirjanik Teet Kallas ütles, et Silver Anniko kirjutatud romaan "Rusikad" muutus väga kiiresti märgiliseks teoseks. Tema hinnangul peaks "Rusikad" kõigil raamaturiiulis olema, sest pakub igale põlvkonnale midagi.

Neljapäeval esitles kirjastus Hea Lugu üht keeruka saatusega Eesti romaani, mille koht on tulevikus ilmselt teiste Eesti tüvitekstide hulgas. Silver Anniko romaan "Rusikad" ilmus 1979. aastal, kuid tsensuur ja toimetajad olid raamatut põhjalikult kärpinud. Autor, kes plaanis teosele ka järge, tapeti kolm aastat pärast teose ilmumist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tänu Silver Anniko perekonnale jõudis originaalkäsikiri lõpuks kirjastusse ja nüüd on raamat autori 90. sünniaastapäeva tähistades täismahus lugejateni jõudnud.

Kirjanik Teet Kallase sõnul muutus "Rusikad" omal ajal väga kiiresti märgiliseks teoseks.

"Ta muutus selleks paugupealt. Ja ei ole isegi küsimus tolles karmis ajas või partei ja valitsuse võimus, vaid ta oli erandlik sähvatus, erandliku, väga jõulise autori esimene ja kahjuks ka viimane kõvahäälne karjatus," rääkis Kallas, kes on ise kirjutanud romaanist retsensiooni.

Kallas tõdes, et ajal, mil "Rusikad" ilmus, ei olnud Eesti autorid põnevikke õieti kirjutanudki.

"See aeg polnud kätte jõudnud. See mees kirjutas niivõrd täisverelise põneviku, et olgu ta ükskõik kuidas hinnatud, aga teda ei saanud vältida," lisas Kallas.

Kallase hinnangul võiks olla "Rusikad" kõigi raamaturiiulis. "Ta pakub igale põlvkonnale midagi. Nii mõnelegi kirjutada tahtjale olgu ta õpetuseks, et olgu kuidas tahes, kõigepealt peab oskama jutustada ja jutustada nii, et raamatut käest ei pane. Nii see tehtud on."

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: