ERR.ee video: Silver Anniko "Rusikate" esitlus

{{1539761820000 | amCalendar}}
Foto: ERR

18. oktoobril kell 17 toimus Silver Anniko kultusromaani "Rusikad" uustrüki esitlus Viru Keskuse Rahva Raamatus, kus tutvustati teose traagilist teekonda 70. aastatest tänapäeva. Esitlusel olid kohal Silver Anniko lapselaps Epp Reinmets ja raamatu välja andnud kirjastuse Hea Lugu juht Tiina Kaalep, kes aitasid kauaoodatud romaani uustrükiga seotud keerdkäike huvilistele selgitada. ERR kultuuriportaali vahendusel saab üritust järele vaadata.

Kultusteose uustrüki teeb eriliseks selle kärpimata versioon, mis annab teosele võrreldes esmatrükiga juurde lausa 240 lehekülge seni avalikustamata väärtuslikku sisu.  

Eesti kirjaniku ja ajakirjaniku Silver Anniko (1928–1982) romaan "Rusikad" ilmus esmakordselt 1979. aastal. Toonased kirjanduskriitikud suhtusid romaani halvasti, heites ette selle maitsetust ja mõõdutunde puudulikkust ning liigitasid selle halvas mõttes ajaviitekirjanduseks. Kuid toonase kirjanduspildi kohta ebatavaliselt jõulises stiilis kirja pandud "Rusikatele" sai osaks suur ja suisa kultuslik lugejamenu.

Romaan räägib Eesti inimeste elust ajaperioodil 1920. aastate lõpust kuni 1940. aastate alguseni. Selle algset käsikirja kärbiti ja tsenseeriti eri põhjustel 1979. aasta väljaande tarvis oluliselt. Kultusromaani siinne uusväljaanne põhineb Silver Anniko esimesel, täielikul käsikirjal, mille autor saatis kirjastusse 1976. aastal. Esmatrüki 592 leheküljele on lisandunud 240 lehekülje jagu teksti.

Silver Anniko loomingut on oodatud tänini ning romaani esmatrükist saati on ringlemas olnud ka kuuldused sellele kirjutatud järgmiste osade kohta. Kaasaegsete infole tuginedes on teada, et Anniko plaanis kirjutada triloogiat, ent paraku ei ole autori ja tema abikaasa 1982. aastal toimunud ootamatu ja vägivaldse surma järgselt siiski siiani järgmiste osade käsikirju leitud.

Ühtlasi on kõnealust romaani ennast saatnud sündmusterohke teekond. Lisaks suuremahulistele kärpimistele teose algversioonis, püüti 2011. aastal kultusromaan uuesti lugejateni tuua, ent pärijate loata trükitud 5000-eksemplarine tiraaž leidis paraku seadustest tulenevalt oma kiire lõpu hävitamise teel. Nüüd on aga koostöös pärijatega romaan "Rusikad" ülimahuka versioonina koos lisapealkirjaga "Inimene on inimesele hunt" taas poelettidel. Seda tagantjärele tähenduslikku pealkirja kandis 1940. aastate elu ja inimsaatusi kirjeldava romaani algupärane käsikiri ja just sel põhjusel leiab selle alapealkirja täna taas raamatukaanelt. 

Toimetaja: Valner Valme, Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: